czwartek, lipca 30, 2015

"POLSKA PEŁNA PRZYGÓD", A. i K. Kobusowie, Wyd. Burda Książki 2014


Kiedy na świat przychodzi dziecko zawsze oznacza to rewolucje i zmiany. Także zmiany w planach podróżniczych. Bo większość z rodziców nie odważy się na wyjazd z niemowlakiem do krajów tropikalnych, spływ kajakowy po Dunajcu, a ja choć kocham nasze polskie góry, jeszcze w tym roku nie wyobrażam sobie nas na szlaku. Nie mam takiej kondycji, by przez wiele godzin nosić najmłodsze Maleństwo na plecach, i sumienia, by zmuszać Starszaka do wspinania się po zboczach.

Planując wakacje z dziećmi, trzeba też wziąć pod uwagę, by w miejscu urlopowania znalazły się atrakcje przygotowane specjalnie dla juniorów. Ale skąd mamy o nich wiedzieć? W internecie można znaleźć wszystko, także nieuczciwe opinie. Lepiej więc popytać znajomych. Jednak znajomi nie przejechali Polski wzdłuż i wszerz. A Anna i Krzysztof Kobusowie i owszem. I to ze swoimi małymi synkami! Dlatego jeśli jesteś rodzicem i nie masz zamiaru rezygnować z ciekawych wojaży po Ojczyźnie, czas zaprzyjaźnić się z Kobuskami!

Anna i Krzysztof Kobusowie to dziennikarze, podróżnicy oraz fotografowie, ale przede wszystkim rodzice. Wydali właśnie swą kolejną książkę, lecz pierwszą, którą miałam okazję przeczytać, czyli "Polska pełna przygód". To piękny album i praktyczny przewodnik w jednym. To propozycje na wyjazd w ponad 80 miejsc w Polsce i przeżycie ponad 300 fantastycznych atrakcji. Każdy ich uczestnik będzie się świetnie bawił, bez względu na wiek. Nie znajdziecie tu ani jednej zachęty do zwiedzania muzeum czy kościoła, które są przecież dla dzieciaków potwornie nudne ( i szczerze, to dla mnie też!). Jeśli już mowa o jakimś muzeum to tylko Zabawek i Zabawy w Kielcach, Dobranocek PRL w Rzeszowie czy Muzeum Chleba w Radzionkowie. Zdecydowanie są to miejsca gdzie zapiera dech w piersiach, gdzie pachnie przygodą i interesującą dla najmłodszych opowieścią i ekspozycją.

Kierunek północ? W Darłowie oprócz plaży i pysznych, świeżych rybek czeka na Was Leonardia, czyli kraina gier z drewna. Dwa razy do roku organizowane są też zloty pojazdów militarnych, a podczas niepogody w okolicy warto wybrać się do Zachodniopomorskich Wiosek Tematycznych. W innej miejscowości, a mianowicie w Sarbsku moc atrakcji gwarantuje Sea Park. Znajdują się tam modele miniatur morskich latarń, morskich zwierząt naturalnej wielkości, fokatorium z najprawdziwszymi kotikami południowoamerykańskimi, muzeum marynistyczne oraz prehistoryczne oceanarium.

A może jednak południe? W Inwałdzie (okolice Wadowic), w jeden dzień przemierzycie cały świat, a to za sprawą Parku Miniatur "Świat Marzeń". Każdy chłopiec chciałby zobaczyć na pewno zabytkowe auta strażackie, punktem obowiązkowym jest więc Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni. Tymczasem w Rabce- Zdrój znajduje się Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Po zabawie w takim miejscu, z nadmiaru wrażeń trudno będzie wieczorem zasnąć ;)

A co proponuje zachód kraju? Warto wybrać się do Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy. Oprócz wielu tabliczek z drogowskazami, będziemy mogli wytłumaczyć naszym milusińskim co wyznaczają "kierunki życia", czy dokąd prowadzi "droga donikąd".

A na wschodzie, prędzej czy później każdy Polak obowiązkowo musi przyjechać do Białowieży. "Dzika, nieujarzmiona, pierwotna. Piękna o każdej porze roku. Puszcza Białowieska to narodowy skarb i miejsce niepodobne do żadnego innego".  To idealny teren na obcowanie z naturą- rodzinne spacery, tropienie zwierzyny, podziwianie prastarych drzew.

Ale to tylko niektóre z niezwykłych miejsc. Polska to piękny kraj, który warto, a nawet wypadałoby poznać. Objechać, popatrzeć, podziwiać, przeżyć niezapomnianą przygodę. Kto powiedział, że wszędzie, gdzie się jest, trzeba zwiedzać nudne muzea?! Od dzisiaj koniec z nudnymi i żmudnymi trasami turystycznymi. Polska proponuje coraz więcej fantastycznych atrakcji dla całych rodzin. Przekonajcie się sami!

To gdzie w tym roku jedziecie na wakacje? Obojętnie w który kierunek zmierzacie, obowiązkowo przed podróżą zapoznajcie się z "Polską pełna przygód". Ten przewodnik przyda się podczas wielu rodzinnych wyjazdów.

1 komentarz:

  1. Zauważyłyśmy poprawę przez ostatnie 20 lat. Teraz muzea już nie są tak nudne i coraz więcej powstaje tych interaktywnych. Widzimy, że w przewodniku nie zabrakło tych mniej znanych miejscowości. Fajnie. Zawsze można odkryć coś nowego.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...