czwartek, lipca 09, 2015

„JĘZYK CIAŁA DZIECI”, S. Molcho, Wyd. KOS, Katowice 2008Dlaczego dzieci w chwili stresu zasłaniają twarz lub zamykają oczy? Dlaczego młodsze dziecko zabiera starszemu kredki, kiedy to drugie odrabia lekcje? Dlaczego podczas wspólnej zabawy nagle maluch wszystko niszczy?


Zachowania to komunikaty niewerbalne (mowa ciała), czyli te poza wypowiadanymi słowami. To ruch, gest, mimika, wygląd fizyczny, dotyk, głos. Mówią o emocjach, zamiarach, oczekiwaniach, temperamencie, pozycji społecznej czy pochodzeniu. Język ciała jest bardziej szczery, mówi wiele więcej niż słowa, które mogą być kłamstwem, wyuczonym tekstem.

Do 10. roku życia komunikacja niewerbalna jest inna niż u dorosłych. Czy zauważyliście, że dzieci często nie stawiają całych stóp na podłożu? Robią tak, ponieważ nieświadomie nie akceptują jeszcze rzeczywistości. A czy zdarzyło Wam się kiedyś wciskać maluchowi łyżeczkę z zupką? Nie róbcie tego już nigdy więcej, gdyż „z perspektywy poczucia terytorium dziecka zmuszanie do jedzenia to zadawanie mu gwałtu”.

Zachęcam wszystkich rodziców i osoby pracujące z dziećmi do przeczytania książki „Język ciała dzieci”. Autor- Samy Molcho to znany mim oraz ojciec 4 dzieci. Dzięki swojej pracy i doświadczeniu jest mistrzem w zakresie języka ciała. W niniejszej publikacji dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami- opisuje typowe dziecięce zachowania, a także ukazuje je na fotografiach Naomi Baumgartl. Książka obowiązkowa dla wszystkich ODKRYWCZYCH MAM!

1 komentarz:

  1. Zachęcająco opisalaś tą książkę! Dopisuję ją do mojej listy obowiązkowych lektur :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...