piątek, lipca 01, 2011

„SZCZĘŚLIWY RODZIC SZCZĘŚLIWYCH DZIECI” S. BEEVER, Wyd. Helion, Warszawa 2011

Poradnik opiera się na metodach NLP, czyli programowania neurolingwistycznego. Są to sposoby skutecznej komunikacji, a także rozwoju osobistego. NLP jest jednak kontrowersyjne w niektórych kręgach, gdyż zarzuca się mu m.in. manipulację innymi, nie branie pod uwagę ocen innych ludzi, brak dowodów na skuteczność itd. Byłam bardzo ciekawa, czy rzeczywiście tak jest, dlatego szybko zabrałam się za lekturę.

Książka adresowana jest do rodziców, opiekunów i nauczycieli, lecz moim zdaniem przeznaczona jest dla tych, którzy dopiero debiutują w tych rolach. Bardzo szybko się ją czyta, dzięki przejrzystej oprawie graficznej oraz prostemu językowi. Każda metoda jest jasno opisana, zawiera wskazówki do zastosowania, podano czas niezbędny do wdrożenia jej w życie, zawarto treści skłaniające czytelnika do refleksji. Liczne są także tabele oraz rysunki, które uzupełniają podany materiał oraz zwierzenia rodziców, którzy wypróbowali już podaną metodę. Niewątpliwie zaletą są też ćwiczenia, które łatwo można zastosować w każdej rodzinie. Na końcu książki dodano załącznik umożliwiający szybkie odnalezienie odpowiedniej metody pasującej do problematycznego zachowania dziecka.

A teraz, o czym tak naprawdę jest ten poradnik? Przede wszystkim o dobrej komunikacji w rodzinie. Pokrótce:
 • wszystkie zakazy, które obowiązują w Twoim domu, powinieneś zamienić w nakazy,
 • ustalaj granice i je respektuj,
 • umożliw swojemu dziecku dokonywania skutecznych wyborów, tzn. takich, jakie akceptowane są w Waszej rodzinie,
 • doceniaj i chwal dziecko, opisując przy nim to zachowanie, które wywołało Twoje zadowolenie,
 • tłumacząc coś dziecku ustaw się tak, by Wasze oczy znajdowały się na tej samej wysokości,
 • odpowiednio dozuj poczucie odpowiedzialności u Twojego dziecka- nie wyręczaj go we wszystkim,
 • gdy nie rozumiesz zachowania dziecka, „wejdź w jego buty”, spójrz na sytuację z jego perspektywy.

Jest też wiele o pracy nad sobą Drogi Rodzicu:
 • skup się na tym, czego pragniesz, a nie czego chcesz uniknąć,
 • gdy problem Cię przerasta, zrób sobie przerwę na ochłonięcie z sytuacji- w książce znajdziesz krótki kurs technik relaksacyjnych,
 • myśl o sobie pozytywnie- bądź swoim przyjacielem!
 • by być szczęśliwym rodzicem, musisz uwzględniać także swoje potrzeby,
 • ucz się od swoich dzieci spontaniczności, ciekawości świata; kopiuj zachowania dziecka, które sam cenisz.

To tylko kilka wskazówek, które ma dla swoich czytelników autorka. Przeczytaj całą książkę, jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje dzieci robią Ci na złość i Cię nie słuchają. Jeśli choć raz pomyślałeś, że Ty i Twoje dzieci rozmawiacie chyba w innych językach, ta książka powinna znaleźć się w Twoim domu i to szybko!

A jeśli chodzi o kontrowersyjność metody NLP, nie znalazłam w tym poradniku niczego, co wzbudziłoby mój niepokój lub niesmak. Bardzo często autorka podkreśla szacunek do dziecka i do rodzica. Moja opinia o programowaniu neurolingwistycznym przedstawionym tutaj jest więc pozytywna.

2 komentarze:

 1. Bardzo zależy mi na przeczytaniu tej książki, niestety nigdzie nie jest dostępna. Czy mogłabym prosić o kontakt w tej sprawie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, która księgarnia dysponowałaby choć jednym egzemplarzem tej książki. Proponuję jednak odezwać się do wydawcy lub zajrzeć do sklepu internetowego wydawcy www.sensus.pl i www.septem.pl ;)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...