poniedziałek, lipca 18, 2011

„PIERWSZE POTRAWY TWOJEGO DZIECKA”, G. FORD, Wyd. Esprit, Kraków 2010


Podobno dieta współczesnych dzieci jest mniej wartościowa niż dieta dzieci żyjących w latach 50. XX wieku! Nic więc dziwnego, że dopada nas epidemia zaburzeń odżywiania. Przecież to, czym karmimy maluchy na początku ich życia, wpływa na ich dalsze nawyki żywieniowe. Dlatego z książką „Pierwsze potrawy twojego dziecka” powinni zapoznać się praktycznie wszyscy rodzice niemowląt.

Okazuje się, że jeśli za wcześnie wprowadzisz do diety dziecka pokarmy stałe, pozbawisz je cennych wartości odżywczych dostarczanych z mlekiem. Jeśli natomiast za późno wprowadzisz pokarm stały, twoje dziecko może odmawiać jego przyjmowania. W takim razie, skąd masz wiedzieć, że twój berbeć jest już gotowy na poznawanie nowych smaków i konsystencji pożywienia? Jest to kwestia indywidualna, lecz przystępnie wyjaśniona w polecanej książce.

Znajdziemy w niej opisy grup pokarmów, które powinny być podstawą pełnowartościowej diety, a następnie szczegółowo zapoznamy się z kilkoma planami żywieniowymi dla niemowląt już od 4. miesiąca życia. Plany te rozpisane są na każdy dzień, z uwzględnieniem godzin karmienia. Dowiemy się również, jakie najczęstsze problemy z jedzeniem występują na danym etapie, jakie wątpliwości i pytania mają matki i jakie rozwiązania sugeruje autorka.

Najbardziej jednak przypadły mi do gustu proste, lecz smakowite przepisy. Jest ich tu mnóstwo, a przy niektórych znajduje się informacja, czy potrawa nadaje się do zamrożenia i spożycia w późniejszym czasie. Im dziecko starsze, tym proponowane dania są bardziej atrakcyjne, nawet dla całej rodziny. Ogromną pomocą dla każdej mamy jest zamieszczony tu także leksykon produktów- kiedy je wprowadzać, jakie korzyści dają dla zdrowia, jak kupować, w jaki sposób najlepiej je przechowywać i przygotowywać.

Karmiąc dziecko według G. Ford przyrządzanie oraz spożywanie posiłków będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze dla ciebie i twojego dziecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...