czwartek, lipca 07, 2011

„MACIERZYŃSTWO TO ŁATWIZNA...” C. WOLK, Wyd. Helion, Gliwice 2009

Dlaczego kobiety nie mówią otwarcie o swoich prawdziwych uczuciach związanych z macierzyństwem? Ponieważ nie chcą, aby uważano je za wyrodne matki.” Takiego zdania jest autorka książki- Claudine Wolk. Dlatego uświadamia ona swoje czytelniczki, iż macierzyństwo jest tak naprawdę trudne i nie ma się czego wstydzić, jeśli czasem mamy go dość.
W poradniku tym znajdziemy opisy trudnych sytuacji znanych pewnie każdej mamie oraz propozycje na wyjście z opresji. Przede wszystkim autorka namawia do słuchania siebie, a nie rad innych osób oraz do tego, by „robić dalej, to co Cię uszczęśliwia”. Sama nie jestem jeszcze w pełni mamą, a już docierają do mnie „cudowne” rady na wychowanie dziecka. Niestety jeśli o to chodzi, mam cięty język i nie pozwolę sobie wmawiać, że klaps czyni cuda itp. Moja reakcja jest krótka, lecz stanowcza. W końcu na co dzień pracuję z dziećmi, daję z nimi radę, one ze mną też, więc myślę, że troszkę o nich wiem.

Wróćmy jednak do książki. C. Wolk- matka 3 dzieci- od wielu lat walczy z presjami społecznymi takimi jak konieczność karmienia piersią, pozostania z dzieckiem w domu czy szybkiego powrotu do wagi sprzed ciąży. Nie pozwólmy się zwariować! Każda kobieta jest inna, ma swoje podejście do życia, do macierzyństwa i to do niej należy wybór. Jeśli poprosi o pomoc, powinna ją otrzymać, jeśli chce być samodzielna, otoczenie musi to zaakceptować. Pisząc o tym, autorka często nawiązuje do badań naukowych, przytaczane są także polskie statystyki.

Publikacja z pewnością zainteresuje kobiety, które szukają rad innej mamy, a nie fachowca na temat organizacji życia po porodzie, wykształcenia u maluszka nawyków spania i jedzenia, powrotu do pracy. Przykład: „Miej zawsze w pogotowiu 2 pary czarnych spodni, w razie gdyby dziecko na Ciebie zwymiotowało i 2 minuty przed wyjściem do pracy musiałabyś się przebrać.”
Podsumowaniem całego poradnika są dodatki specjalnie: harmonogram karmienia piersią, 10 praktycznych (i dowcipnych) rad dla świeżo upieczonej matki oraz lista powiązanych tematycznie lektur i stron www.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...