poniedziałek, lipca 11, 2011

„PO CO KOTU WĄSY, CZYLI JAK ODPOWIADAĆ DZIECIOM NA TRUDNE PYTANIA”, A. JANKOWSKA, Wyd. Dragon, Bielsko- Biała 2009


Wszystkie dzieci to mali odkrywcy. Każdą nowo zdobytą umiejętność wykorzystują do poznawania swojego otoczenia oraz świata. W wieku ok. 2 lat, kiedy ich mowa szybko się wzbogaca o nowe słownictwo, także JĄ wykorzystują do zdobywania nowej wiedzy. I zaczyna się bombardowanie pytaniami:
Dlaczego kwiaty pachną?
Po co jeż ma kolce?
A dlaczego mama się maluje?

To dopiero początki. Z czasem robi się coraz trudniej:
Czym różnią się chłopcy od dziewczynek?
Kogo rodzice kochają bardziej, mnie czy siostrę/brata?
Dlaczego dziadek lubi grać w szachy?
Dlaczego pociągi nie latają?

Zdarza się też, że pytania wydają się nam- dorosłym zabawne:
Jak można rozpętać burzę w szklance wody?
Jak wygląda pół biedy?
Czy w Polsce można wyjść po angielsku?
Gdzie można spotkać chodzącą encyklopedię?

Najlepsze, co może zrobić rodzic, to cierpliwie na nie odpowiadać. Nawet na te zadane po raz siódmy, te trudne, czy z naszego punktu widzenia banalne. Nie ma głupich pytań! Odpowiadając naszemu dziecku uczymy go, że zdobywanie informacji, nauka, zaciekawienie się opłaca i przynosi korzyści w postaci wszechstronnej wiedzy, być może też podziwu otoczenia itd.

Jeśli nie znamy odpowiedzi, poszukajmy jej razem z dzieckiem, na przykład w książce „Po co kotu wąsy...”. Na wszystkie powyższe pytania i setki innych znajdziemy tu odpowiedzi w prostym, nieskomplikowanym języku. Poradnik podzielony jest na kilka tematycznych części: świat zwierząt; świat roślin; kosmos i zjawiska nie tylko przyrodnicze; wynalazki i legendy; historia, kultury i religie; ciało i wygląd, zwyczaje ludzi; emocje i relacje; pytania dziwne i abstrakcyjne; fantazja i kreatywność. Pod każdą odpowiedzią autorka proponuje wykonać eksperyment lub zachęca do przemyśleń i dalszej rozmowy. Publikacja adresowana jest do rodziców (bo to nam maluchy zadają pytania), dlatego nie ma w niej atrakcyjnych, kolorowych ilustracji.

Na koniec muszę przyznać, że niektóre pytania i odpowiedzi z pewnością zainteresują właśnie rodziców. Dlatego warto zapoznać się z tą książką.

1 komentarz:

  1. Dziękuję Ci za tą recenzję. Zastanawiałam się nad tą książką :) teraz już kupię ją na pewno :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...