wtorek, kwietnia 16, 2013

"KTO ZAMAWIAŁ KOSZMARNĄ PRZYGODĘ?", G. Kasdepke, Wyd. Egmont 2013


Grzegorz Kasdepke to pisarz lubiany nie tylko przez dzieci, ale też i przeze mnie :) Młody, zdolny, dowcipny, swoimi tekstami trafia do najmłodszych. Czego chcieć więcej? No może, by jeszcze więcej jego tekstów pojawiało się jako szkolne lektury! Napisał m.in.  "Detektywa Pozytywkę", "Mam prawo", "Niesforny alfabet", "Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci", "Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń", "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko", "Mity dla dzieci" oraz wiele innych. Jego najnowszy tytuł to "Kto zamawiał koszmarną przygodę?". To książka, która bierze udział w programie wpierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat- "Czytam sobie". Pisałam o tym w zeszłym tygodniu, lecz przypomnę, dla tych, którzy są u mnie po raz pierwszy:

Wydawnictwo Egmont pod honorowych patronatem Biblioteki Narodowej, wraz z partnerami- Akademią Nauki oraz Komitetem Ochrony Praw Dziecka- stworzyło program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat pod nazwą "Czytam sobie". Program składa się z 3 poziomów, a każdy z nich przygotowany jest zgodnie z zaleceniami metodyków:
Poziom 1 - Składam słowa - to tekst składający się ze 150-200 wyrazów, ułożonych w krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym. Zawiera także ćwiczenie głoskowania, ważne na tym etapie nauki czytania. 
Poziom 2 - Składam zdania - to 800-900 wyrazów w tekście, ułożonych w dłuższe zdania, także złożone; elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz wyrazy z trudnościami ortograficznymi ("h"). Na tym etapie nauki czytania pomocne stają się ćwiczenia sylabizowania, zawarte w książeczce.
Poziom 3 - Połykam strony- to 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów
Zainteresowanych odsyłam na stronę czytamsobie.pl 

"Kto zamawiał koszmarną przygodę" to propozycja z poziomu 3.
T
o zabawna, a jednocześnie historia z dreszczykiem, ale przecież dzieciaki lubią się bać (pod warunkiem, że są bezpieczne...). Fabuła wciąga od pierwszego zdania powieści i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Młodzi czytelnicy na pewno będą zachwyceni, a przy okazji przeczytają samodzielnie książkę! Mały format, duża czcionka, czarno- białe ilustracje co kilka stron. Tekst napisany "przyjemnym" językiem, a trudniejsze wyrazy wytłumaczone zostały w słowniczku na końcu publikacji. Cała historia podzielona jest na krótkie rozdziały. Ponadto atrakcyjne naklejki. To wszystko sprawia, że książeczka staje się atrakcyjna i zachęca najmłodszych nie tylko samym tekstem, ale i całą swą otoczką. Polecam!

2 komentarze:

  1. Jak ja Ci dziękuję za ten wpis!!! Grzegorza Kasdepke i ja uwielbiam za cykl opowieści z Kubą i Bubą. Zaczeliśmy od "Bon czy ton" a teraz mamy wszystkie. I obowiązkowo Jego "Mity dla dzieci" bo moja starsza Córcia się nimi interesuje. A "Kto zamawiał koszmarną przygodę" to coś akurat dla nas, Córcia ma prawie 7lat i właśnie uczy się czytać. Stokrotne dzięki. Zapraszam też do siebie:
    http://mama2c.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się i naprawdę polecam ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...