piątek, kwietnia 12, 2013

"NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU", C. Dweck, Wyd. Muza 2013


Większość poradników wyjaśniających jak osiągnąć sukces, zaleca metody, które można by określić "po trupach do celu". Nie oglądaj się za siebie, nie zwracaj uwagi na opinie innych, nie zatrzymuj się, walcz, myśl o sobie itp. Rzeczywiście wielu tak zwanych "ludzi sukcesu", których znam, stosuje te strategie. Jednak w pewnym momencie swojego życia, zatrzymują się i stwierdzają, że są nieszczęśliwi. Bo cóż z tego, że osiągnęli szczyty na polu zawodowym, jeśli nie mają z kim dzielić swojego sukcesu? Dążąc "po trupach do celu", stracili przyjaciół, oddanych pracowników, nie mieli czasu na stworzenie związku partnerskiego... Poza tym uzależnieni od osiągania coraz to wyższych stanowisk, nagle stwierdzają, że nie ma już co osiągać...
Czy taki sukces ma jakiś sens?!


"Nowa psychologia sukcesu" to rzeczywiście nowe podejście w tej dziedzinie. Zdaniem autorki- wybitnej psycholożki- w zdobywaniu sukcesu liczy się nastawienie wewnętrzne człowieka. To co myśli, czuje, w co wierzy, jak działa, czy jest optymistą czy pesymistą. Carol Dweck na podstawie swoich licznych badań wysnuwa tezę, iż istnieją dwa nastawienia. Pierwsze to nastawienie na trwałość, drugie to nastawienie na rozwój. Opisane powyżej (i znane większości) strategie wdrapywania się na  szczyt zalicza do nastawienia na trwałość. To także wiara w to, że sukces zależy od talentu i wyniku IQ, że nasze cechy osobowości dane są nam raz na zawsze. To także szukanie naokoło winnych wszystkiemu, widzenie we wszystkim porażek, krytykowanie całego świata, niechęć do nowych możliwości. Natomiast nastawienie na rozwój to drugi biegun tych zachowań. To radość z pokonywania trudności, szukanie nowych wyzwań, dbanie o pozytywne relacje społeczne, to chęć samopoznawania, to przekonanie, że poprzez pracę wszystko można osiągnąć! Nastawienie na rozwój cechuje zazwyczaj ludzi z optymistycznym podejściem do życia. Ale nie takim optymistycznym "z głową w chmurach", lecz rzeczywistym, realnym optymizmem. Po przeczytaniu tej książki mogę zgodzić się z jej autorką, że tylko "nastawienie na rozwój to gwarancja sukcesu".

Ciekawa lektura. Wszelkie tezy poparte są licznymi przykładami ludzi znanych i nieznanych,. Wiele można się dowiedzieć, a przede wszystkim myślę, że z tą książką można zmienić swoje nastawienie do życia! A to przecież ważne, nie tylko w osiąganiu sukcesu ;)


2 komentarze:

  1. Czasami nachodzi mnie na taką lekturę to wiem po co sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam "W stronę szczęścia" Tal Ben-Shahara, spodoba się Wam. Trochę o niej tutaj: http://twoj-coaching.blogspot.com/2012/11/przyjemniaczki.html :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...