środa, kwietnia 24, 2013

"BASIA I PODRÓŻ", Z. Stanecka, M. Oklejak, Wyd. Egmont 2013


Nie dosyć, że my- dorośli mamy w życiu ciężko, to jeszcze musimy zazdrościć naszym dzieciom literatury! Bo nasi najmłodsi mają świetną serią książeczek "Basia", odpowiadającą ich etapowi rozwojowemu, a my nie mamy czegoś podobnego... Pozostaje nam jednak- na pocieszenie- czytać "Basię" razem z dziećmi.

Seria "Basia" porusza problemy i sytuacje dnia codziennego, które znane są- lub wkrótce będą- naszym maluchom. Główna bohaterka, tytułowa Basia, w każdej książce przeżywa inną przygodę. Na przykład idzie pierwszy raz do dentysty, musi posprzątać okropny bałagan, rodzi jej się braciszek lub idzie do przedszkola. 
Przeżywanie przez dziewczynkę stanów emocjonalnych, jakie trapią kilkulatki, czytanie o nich, może bardzo pomóc w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. To nie tylko interesująca opowieść, ale także mądre wskazówki, pretekst do rozmowy czy przepracowania problemu. Seria "Basia" adresowana jest do przedszkolaków, ale już 2- latki mogą ją polubić.

"Basia i podróż" to zabawna historia o wyjeździe w góry. Miała pojechać tam cała rodzina Basi, jednak tata w ostatniej chwili nie dostał urlopu (skąd to znamy?). Wyjazd stanął pod znakiem zapytania, jednak ostatecznie zdecydowali, że dzieci (troje!) pojadą autem z mamą, a tata dojedzie do nich na weekend. Przygody zaczęły się jeszcze przed wyjazdem. Basia nie mogła wstać z łóżka, Franek prawie zapomniał przytulanki, a w końcu rodzeństwo pokłóciło się kto obok kogo ma siedzieć w samochodzie. Kłótnia trwała przez część podróży! Później dzieci zrobiły się głodne, ktoś chciał siusiu, trzeba było się zatrzymać... Czy nam rodzicom, to czegoś nie przypomina?

Kiedy nastąpiła zgoda, wszyscy się najedli, napili i wysiusiali, wyruszyli w dalszą część podróży. Nagle przed mamą stanęło kolejne wyzwanie- awaria samochodu. Zdenerwowana kobieta, z 3 przerażonych dzieci "na pokładzie", czy to się mogło dobrze skończyć? Oczywiście, że TAK, bo my- kobiety odgrywamy w naszym życiu wiele ról. Nie tylko matki, żony, mediatora, ale jak trzeba, to i mechanika ;)

Ten tytuł porusza takie stany emocjonalne i problemy, jak m.in.: podekscytowanie, niezgoda z rodzeństwem, nuda w podróży, strach, złość dorosłych.

Z tą książeczką koniecznie musicie zapoznać Wasze dzieciaki przed wyjazdem na urlop! A po lekturze,  niech starczy jeszcze czasu na rozmowę!

1 komentarz:

  1. Widziałam te książeczki niedawno i bardzo mi się spodobały, jednak odłożyłam je z żalem na miejsce, bo dla niespełna rocznej dziewczynki to chyba za wcześnie. Musimy poczekać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...