poniedziałek, kwietnia 08, 2013

"MÓJ ŁAGODNY BLIŹNIAK", N. Haratischwili, Wyd. Muza 2013

Oto wstrząsająca historia.
Stella to trzydziestokilkuletnia kobieta, żona, matka. Zagubiona w sobie, niepewna swojej tożsamości, wrażliwa, pełna bólu i żalu. Przez większość życia szuka szczęścia i jakiegoś sensu w swoim istnieniu próbując przygodnego seksu, narkotyków, alkoholu, małżeństwa bez miłości, bycia matką. Nic nie przynosi ukojenia.

Ivo to trzydziestokilkuletni mężczyzna. Zaborczy, niezrównoważony, egoistyczny, wrażliwy, niedojrzały, zdolny do niszczenia ludziom życia. Uzależniony od kobiet, narkotyków, alkoholu, pracy, psychicznego i fizycznego znęcania się.

Tych dwoje wiele łączy. Przede wszystkim wspólna tragedia z dzieciństwa, która drastycznie wpływa na ich dalsze życie. Pozbawieni jakiejkolwiek pomocy ze strony dorosłych, muszą radzić sobie na swój sposób. Pozornie im się udaje. Jednak w psychice pozostaje nieuleczalny ból i niedojrzałość, które już zawsze będą chcieli zagłuszyć.

Tych dwoje to przybrane rodzeństwo, a jednak łączy ich sadomasochistyczny seks. Stella wielokrotnie porzuca dotychczasowe życie dla patologicznej bliskości z Ivo. Tym razem, odchodzi od męża, zostawia syna...Para kochanków wyjeżdża do Gruzji, by rozwiązać tajemniczą sprawę.

Książka ta porywa, zaskakuje, wywołuje niesmak, zachęca do studium przypadku bohaterów uwikłanych w chory związek. Pierwsza część powieści to niesamowita historia tych dwojga. Kiedy czytelnik przyzwyczaja się do rytmu "dziwnych" wyborów i zdarzeń przybranego rodzeństwa, i wydaje się, że już nic nie jest w stanie go zaskoczyć, następuje gwałtowny zwrot akcji. Nagle wszystko przyspiesza, staje się niejasne, by za chwilę dramatycznie dojść do finału. Finału, którego nie da się przewidzieć.

1 komentarz:

  1. Oj, nie wiem czy chcę to przeczytać :P
    Dla mnie chyba zbyt drastyczne..

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...