wtorek, kwietnia 09, 2013

"KOC TROLLA ALOJZEGO", Z. Stanecka, Wyd. Egmont 2013


Z czytelnictwem w Polsce jest coraz gorzej. Prawie 60% Polaków nie bierze do ręki żadnej książki, co drugi z nas nie czyta tekstu dłuższego niż 3 strony (artykułu, opowiadania czy nawet strony internetowej)! Przerażające dane! Nie czytają dorośli, nawet ci dobrze wykształceni, jakie więc będzie pokolenie naszych dzieci?!

Jeśli czytacie ten tekst, to znaczy, że z Wami nie jest jeszcze tak źle ;) I to oznacza też, że razem możemy zmienić przyszłość poprzez aktywizację czytelnictwa wśród najmłodszych. Jeśli pokażemy naszym pociechom fascynujący świat książek, jeśli nasze dzieciaki będą widzieć nas z książką w rękach, jeśli będą odwiedzać z nami biblioteki oraz księgarnie- jest jakaś nadzieja!

Wydawnictwo Egmont pod honorowych patronatem Biblioteki Narodowej, wraz z partnerami- Akademią Nauki oraz Komitetem Ochrony Praw Dziecka- stworzyło program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat pod nazwą "Czytam sobie". Program składa się z 3 poziomów, a każdy z nich przygotowany jest zgodnie z zaleceniami metodyków:

Poziom 1 - Składam słowa - to tekst składający się ze 150-200 wyrazów, ułożonych w krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym. Zawiera także ćwiczenie głoskowania, ważne na tym etapie nauki czytania. 

Poziom 2 - Składam zdania - to 800-900 wyrazów w tekście, ułożonych w dłuższe zdania, także złożone; elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz wyrazy z trudnościami ortograficznymi ("h"). Na tym etapie nauki czytania pomocne stają się ćwiczenia sylabizowania, zawarte w książeczce.

Poziom 3 - Połykam strony- to 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów

Zainteresowanych odsyłam na stronę czytamsobie.pl

Tymczasem chciałabym Wam przedstawić nowy tytuł właśnie z serii Czytam sobie z poziomu 1 nauki czytania- "Koc trolla Alojzego". To zabawna historia, która spodoba się najmłodszym czytelnikom, szczególnie jeśli sami lub z małą pomocą dorosłych, będą mogli o niech przeczytać. Taka radość z opanowanej kolejnej umiejętności życiowej jest bardzo motywująca, dlatego cieszmy się razem z dzieckiem, chwalmy je i zachęcajmy do kolejnych lektur.


Opowiadanie z poziomu 1 serii Czytam sobie napisane jest dużą czarną czcionką na białym tle, by ułatwić maluchowi czytanie. Tekst na każdej stronie znajduje się w tym samym miejscu, by nie rozpraszać uwagi. Nad nim widnieją ilustracje- duże, kolorowe, proste, "sympatyczne" (jeśli tak można powiedzieć o obrazie) znanej ilustratorki dziecięcej literatury- Jony Jung. A sam tekst o "Kocu trolla Alojzego" napisała także znana pisarka Zofia Stanecka (m.in. autorka serii opowiadań o Basi i Franku). I jeszcze coś dla małych czytelników- na końcu książki zamieszczono 6 atrakcyjnych naklejek, które mogą np. stanowić nagrodę za samodzielne czytanie. Jak widać, publikacja dopracowana jest w każdym szczególe.
Gorąco polecam serię Czytam sobie i zachęcam do korzystania ze świetnie opracowanych książeczek z tego programu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...