środa, kwietnia 10, 2013

"WALIZKA PANA HANUMANA", R. Witek, Wyd. Egmont 2013

Wczoraj pisałam o kiepskiej sytuacji w polskim czytelnictwie. Przypomnę, prawie 60% Polaków nie czyta żadnych tekstów, nie mówiąc już o książkach! Czym to jest spowodowane? Powstały różne analizy oraz teorie wyjaśniające przyczyny, jednak moim zdaniem istnieją 3 problemy:
1. Książki są za drogie!

2. Biblioteki nie zamawiają nowości!
3. Polacy nie mają nawyku czytania (oraz potrzeby, przyjemności, jaką daje czytanie), który to wykształca się w okresie dzieciństwa.

Na 2 pierwsze aspekty niestety nie mamy żadnego wpływu. Natomiast możemy wspierać naukę czytania i podkreślać zalety, jakie niesie za sobą czytanie u naszych pociech! I róbmy to, proszę! A jak się do tego zabrać? 

  • Już od narodzin czytajmy naszemu oseskowi, pokazujmy ilustracje oraz wskazujmy tekst na stronie. 
  • Uczmy się wspólnie z maluchami krótkich i zabawnych rymowanek.
  • Pokażmy dziecku, że my także sięgamy po swoją literaturę. 
  • Wybierajmy wspólnie dziecięce książeczki- niech nasz brzdąc też ma swoje zdanie na ten temat! 
  • Uczmy czytać, zanim zrobi to szkoła. 
  • Czytajmy na głos razem z dzieckiem- to świetne i pomocne ćwiczenie! 
  • Zachęcajmy do samodzielnych prób czytania. 
  • Nagradzajmy i chwalmy każdy sukces małego czytelnika. 
  • Organizujmy codziennie "rodzinną czytelnię", czyli czas, kiedy wszyscy siadamy w wygodnych fotelach z ciekawą lekturą!
To tylko niektóre pomysły- każdy z Was może mieć swoje, trzeba tylko włożyć w to trochę naszych starań.

Jeżeli Wasza pociecha zna już wszystkie litery i uczy się składać je w wyrazy oraz zdania, polecam serię książeczek Czytam sobie. Pisałam o tym wczoraj, ale przypomnę: 
Wydawnictwo Egmont pod honorowych patronatem Biblioteki Narodowej, wraz z partnerami- Akademią Nauki oraz Komitetem Ochrony Praw Dziecka- stworzyło program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat pod nazwą "Czytam sobie". Program składa się z 3 poziomów, a każdy z nich przygotowany jest zgodnie z zaleceniami metodyków:

Poziom 1 - Składam słowa - to tekst składający się ze 150-200 wyrazów, ułożonych w krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym. Zawiera także ćwiczenie głoskowania, ważne na tym etapie nauki czytania. 

Poziom 2 - Składam zdania - to 800-900 wyrazów w tekście, ułożonych w dłuższe zdania, także złożone; elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz wyrazy z trudnościami ortograficznymi ("h"). Na tym etapie nauki czytania pomocne stają się ćwiczenia sylabizowania, zawarte w książeczce.

Poziom 3 - Połykam strony- to 2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów

Zainteresowanych odsyłam na stronę czytamsobie.pl 

Tym razem przedstawiam tytuł z poziomu 2- "Walizka pana Hanumana". To tajemnicza przygoda Darii, która to historia na pewno wciągnie każdego adepta sztuki czytania. Pewnego deszczowego dnia wiosny, dziewczynka odnajduje walizkę magika Hanumana. Co jest w środku bardzo interesuje bohaterkę, dlatego postanawia otworzyć wieko walizki. I wtedy zaczynają dziać się dziwne rzeczy!

Zabawne i intrygujące opowiadanie napisane jest "młodzieżowym językiem" oraz umiejscowione jest we współczesnych czasach. Daria często komunikuje się ze swoją przyjaciółką za pomocą mejli, ma swój tablet i używa telefonu komórkowego. Kto powiedział, że dziecięce książeczki muszą opowiadać o dawnych, nudnych i nierealnych dla naszych pociech czasach?

Szata graficzna publikacji została dopracowana w najmniejszych szczegółach, by zainteresować młodego czytelnika. Tekst napisany jest dużą czcionką, po kilka zdań na stronie. Tekst też wyraźnie oddziela się od ilustracji, by łatwiej było go śledzić. Kolorowy i zabawny obraz uzupełnia treść opowiadanej historii. A na samym końcu książeczki zamieszczono atrakcyjne naklejki z przekazem np." Jestem super", "Niech żyje fantazja" czy "Mam świetne pomysły"- ot tak, by zakomunikować to rówieśnikom ;) 


Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...