wtorek, marca 05, 2013

"MALUSZEK PATRZY...", Wyd. Galaktyka 2013

Wzrok zaczyna się rozwijać już ok. 3.-4. tygodnia życia płodowego. Ok. 20. tygodnia ciąży maleństwo odróżnia już natężenie światła (choć doszukałam się również źródeł, które mówią, że następuje to dopiero ok. 33. tc), mimo że ma ciągle zamknięte powieki. Otworzy je dopiero za kilka tygodni. 

Noworodek ze wszystkich zmysłów najsłabiej ma rozwinięty właśnie zmysł wzroku. Po kilku godzinach od porodu w odległości ok. 20-70 cm potrafi już rozpoznać twarz mamy. Do ok. 8.-9. tygodnia życia, brzdąc lepiej widzi "bokami" oczu oraz "rozpoznaje" tylko barwę białą i czarną. Widzenie innych barw rozpoczyna się, gdy berbeć skończy ok. 2 miesiące. Wówczas także powoli zaczyna się rozwój widzenia obuocznego. Według wielu specjalistów najważniejszym okresem kształcenia się zmysłu wzroku jest 2.-8. miesiąc życia. Warto skupić się wtedy na stymulacji sensorycznej dziecka. W jaki sposób to zrobić?

Na początku należy przygotować elementy kontrastu w otoczeniu maluszka, np. biało- czarny ochraniacz na łóżeczko. Coraz bardziej popularne stają się książeczki z prostymi i kontrastującymi z tłem figurami. Z taką propozycją wyszło właśnie Wydawnictwo Galaktyka.  Powiem otwarcie, że książeczki te to ogromne ułatwienie dla rodziców, którym zależy na stymulacji sensorycznej ich dzieci. 

"Maluszek patrzy" to seria 4 tytułów:Wszystkie wydane są w wygodnym, małym, poręcznym formacie z tekturowymi stronami. Na każdej z nich mamy prosty kształt, wzór lub formę o wyraźnych konturach. Przyciągają one uwagę, rozwijają i wzmacniają drogi wzrokowe w układzie nerwowym, zaspokajają potrzebę poznawania świata, rozwijają inteligencję,  bawią. Są też wspaniałym pretekstem do spędzania czasu z niemowlakiem, wzmacniania z nim więzi i kontaktu.

Książeczki są pięknie wydane, kosztują zaledwie po kilka złotych, mogą być wspaniałym upominkiem dla młodych rodziców, a raczej ich bobaska ;) Zachęcam do zaopatrzenia się w całą serię, na pewno się przyda i przyniesie wiele korzyści.

1 komentarz:

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...