czwartek, marca 07, 2013

"BASIA UCZY ...", Z. Stanecka, M. Oklejak, Wyd. Egmont 2013

1 marca rozpoczęły się zapisy do przedszkoli. Niestety od lat, miejsc w publicznych placówkach jest mniej niż chętnych, co oznacza, że wielu rodziców będzie musiało wybrać przedszkole prywatne, zatrudnić nianię lub pozostać z dzieckiem w domu. Co ciekawe, w Irlandii większość przedszkoli jest właśnie sprywatyzowana i są bardzo drogie. Dlatego też większość mam pozostaje z maluchem aż do momentu rozpoczęcia obowiązkowej edukacji w szkole. W Niemczech natomiast trudno dostać się do przedszkola, matki także rezygnują ze swojej kariery zawodowej na kilka lat. Jeśli jednak dziecko trzeba oddać pod opiekę, rozwiązaniem jest tzw. Tagesmutter, czyli dzienna matka, która opiekuje się kilkorgiem maluchów. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda we Francji, we Włoszech i Szwecji. Tam edukacja przedszkolna dotyczy aż 90% dzieciaków!

Jednak różnice w krajach europejskich odnoszą się nie tylko do dostępności do przedszkoli, lecz także różnią się podejściem do samej edukacji, programu nauczania. W Skandynawii, we Włoszech i Niemczech nauczyciele skupiają się głównie na rozwoju emocjonalnym i społecznym wychowanków. Natomiast we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, tak jak i u nas, przedszkole ma przygotować do nauki w szkole, uczy więc konkretnych umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia kolejnego etapu edukacji.

W pierwszych miesiącach szkoły, widoczne są ogromne braki u uczniów, którzy nie mieli możliwości korzystania z edukacji przedszkolnej. Są to zaległości z wielu płaszczyzn- rozwoju emocjonalnego, społecznego, poznawczego, a nawet fizycznego. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem regularnych kontaktów z rówieśnikami w różnych codziennych sytuacjach, spotykaniem się często po raz pierwszy z trudnymi sytuacjami społecznymi, czasem zbyt wielkim przywiązaniem do mamy i pierwszym z nią rozstaniem na kilka godzin w wieku 6-7 lat, jak i inne. Deficyty dotyczą także poziomu umiejętności poznawczych dzieci pozostających w domach- mniejsza jest wiedza o otaczającym świecie, czasem problemy z motoryką małą, ubogi słownik, niepoprawne wysławianie się, nieznajomość podstawowych zjawisk, niektórych przedmiotów itp. Zdarza się, że takie dzieci są również mniej sprawne ruchowo. Tutaj powodem najczęściej jest niepodejmowanie przez nich aktywności ruchowej, zasiedzenie w domu przed telewizorem, komputerem, zajęcia bierne. To tylko niektóre wady nie uczęszczania do przedszkola, choć mocno podkreślę, że nie dotyczą wszystkich dzieci.

Jak wynika z powyższego, warto zrobić wszystko, by nasza pociecha mogła uczestniczyć w edukacji przedszkolnej, choć przez jakiś czas. Obojętnie czy nam się to uda, czy nie, korzystnie jest przygotowywać dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole, czyniąc to w domu, przez nas- rodziców. Jak to zrobić? Na przykład dobrym rozwiązaniem jest praca w zeszytach ćwiczeń adresowanych specjalnie do przedszkolaków. Możecie wybrać książki z serii "Basia uczy" Wydawnictwa Egmont.


Basia to bohaterka książeczek dla najmłodszych czytelników oraz opowiadań z miesięcznika "Dziecko". Jest więc może znana Waszym dzieciom, a zawsze chętniej uczyć się ze znaną i lubianą bohaterką. "Basia uczy" to nie mozolne ćwiczenia z ołówkiem w ręce. To przyjemnie i mądrze spędzony czas z dzieckiem na doskonaleniu wielu umiejętności. Owszem, jest to praca, lecz poprzez zabawę. Istotne jest też Wasze podejście do tematu- jeżeli maluch wyczuje, że nauka jest dla Was nudna, jest karą i kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, Wasze dziecko będzie miało właśnie takie podejście do obowiązków szkolnych. Nie gaście w swoich pociechach naturalnego zaciekawienia i zapału do pracy, chwalcie, uśmiechajcie się często, doceniajcie każdą nową umiejętność, zachęcajcie do dalszych naukowych odkryć, podsuwajcie ciekawe książki, zeszyty pracy oraz starajcie się "wychodzić w teren" w poszukiwaniu wiedzy. A to wszystko na pewno przyniesie pozytywne efekty!

Życzę Wam i Waszym dzieciakom (obojętnie w jakim są wieku) dużo radości z poznawania świata i podczas zdobywania każdej nowej umiejętności! Polecam też serię kart pracy dla przedszkolaków "Basia uczy".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...