czwartek, marca 14, 2013

"CIĄŻA, PORÓD, MACIERZYŃSTWO", pod red. nauk. dr n. med. G. Iwanowicz- Palus, Wyd. Rea 2013

Ciąża, poród, początki macierzyństwa to trudny okres dla obojga młodych rodziców, ale przede wszystkim dla kobiety. To czas, kiedy wiele razy czujemy się niedoświadczone, przerażone, zaniepokojone wieloma sprawami. Jeżeli mamy szczęście, możemy liczyć na pomoc bliskiej osoby, która bez narzucania się, wesprze radą, praktyczną pomocą, a nawet siłą. Jest to też czas, kiedy szczególnie potrzebne jest fachowe wsparcie np. od położnej, douli, pediatry czy ginekologa. Z tą specjalistyczną pomocą bywa niestety różnie. Wychodzę z założenia, że dobrze jest mieć też w domu mądre i ciekawe poradniki, po które można sięgnąć w domowych zaciszu o każdej porze dnia i nocy, nie zawracając nikomu głowy.

Może się mylę, ale wydaje mi się, że nie ma na rynku wydawniczym drugiego takiego poradnika, który dotykałby tych trzech ważnych i jednocześnie trudnych okresów w jednym tomie- takie 3w1. Wydawnictwo Rea wyszło więc nam- młodym rodzicom- na przeciw i wydało "Ciążę, poród, macierzyństwo" za jednym razem. Jest to poradnik, choć praktycznych porad zbyt wiele nie zawiera. Absolutnie nie jest to jednak wada, przynajmniej w mojej ocenie. Właśnie to czyni tę książkę inną od pozostałych i to w pozytywnym sensie.

Znaleźć tu można setki ważnych informacji z dziedziny położniczno- pediatrycznej, przekazanych w sposób nieskomplikowany, tak, by każdy laik mógł je zrozumieć. I tak np. przeczytamy o funkcji łożyska, życiu wewnątrzmacicznym, zmianach w organizmie ciężarnej, stylu życia w ciąży, badaniach laboratoryjnych (choć bez wskazanych norm) oraz prenatalnych, różnych możliwościach porodu, metodach na zmniejszenie bólu porodowego, aktualnych zagadnieniach prawnych dotyczących kobiet w ciąży oraz obojga młodych rodziców w Polsce. Jeśli chodzi o początki macierzyństwa, znajdziemy tu informacje o badaniach przesiewowych noworodków, umiejętnościach maluszka, jego wyglądzie tuż po narodzinach, o karmieniu piersią oraz butelką, odpowiednich do tego pozycjach, o dziecięcych kupkach, ulewaniach i czkawkach, o wprowadzaniu nowych pokarmów, o niejadkach i łakomczuchach, o rozwoju, ząbkowaniu, bezpieczeństwie, szczepieniach, zdrowiu i chorobie (ogólnie), a nawet o przemyśle artykułów dziecięcych. Jest tego na prawdę sporo. Wiele treści przekazanych jest tylko w zarysie, i aby dowiedzieć się więcej trzeba poszukać w innych źródłach- nie wyobrażam sobie, by można było wszystko to w szczegółowy sposób zawrzeć w jednym tomie. 

Jeżeli jesteście złaknieni ciekawostek historycznych o ciąży, porodzie i macierzyństwie, Wasz głód wiedzy zostanie z pewnością zaspokojony. Mamy tu ogrom interesujących faktów z przeszłości, a nawet popularnych przesądów. Niektóre przerażają, jak przekonania na temat łożyska, inne wywołują uśmiech, jak te związane z wiązaniem pępowiny. Jednak wszystkie czyta się z zapartym tchem, a o większości czyta się po raz pierwszy, gdyż żadna inna literatura powszechnie dostępna, nie zawiera takich wzmianek. 

Fascynujące treści uzupełniają zdjęcia, wykresy, ilustracje, tabele. Całość jest atrakcyjnie wydana, w twardej oprawie. Jest to świetny pomysł na prezent dla przyszłych bądź młodych rodziców!

Książka została skonsultowana oraz jest polecana przez Polskie Towarzystwo Położnych. Można ją nabyć w księgarniach, sklepach internetowych oraz w wielu szkołach rodzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...