wtorek, lipca 17, 2012

„ŚWIAT W OBRAZKACH. MUZYKA”, Wyd. Olesiejuk 2012


Muzyka towarzyszy nam od momentu, kiedy zaczynamy słyszeć, czyli już od życia płodowego. Mój Rysio rodził się nawet przy muzyce- jak już Wam kiedyś opowiadałam, na sali porodowej włączono nam radio. Ostatnią piosenką, jaką pamiętam przed narodzeniem Synka jest „Boso” Zakopower ;) Gdy więc słyszę ją, zawsze kojarzę z tą szczególną chwilą … W ogóle wspomnienia wiążę z określoną muzyką …

Nie znam dziecka, które nie lubiłoby wydobywać różnych dźwięków. A dźwięki powstają właściwie ze wszystkiego. Kreatywność najmłodszych w tym zakresie nie zna granic. Mały Ryszard jakiś czas temu upodobał sobie grę na … sedesie! Nie, nie, nie chodzi o to, że siedzi na nim i gra, lecz stoi przed i wystukuje na nim rytmy :)

Im starsze dziecko, tym bardziej świadome istnienia bardziej profesjonalnych lub chociaż będących w ogólnym użytku instrumentów. Poznaje dźwięki, potrafi rozpoznać skąd pochodzą, potrafi powtórzyć prosty rytm, a nawet wymyślić jakiś samodzielnie. Nie będę Was przekonywać, jaki pozytywny wpływ na rozwój człowieka ma właśnie muzyka. Chciałabym dzisiaj zachęcić Was oraz Wasze dzieci do lektury i kreatywnej zabawy z książką pt. „Świat w obrazkach. Muzyka”. Jest to książka, która zainteresuje maluchy od 4. roku życia pięknym światem muzyki. Brzdące będą zachwycone, mogąc wykonać własne instrumenty z przedmiotów, będących w każdym domu, np. z kubków i sznurka, butelek i łyżek, papierowych pudełek, taśmy klejącej, papieru, tektury, z patyczków bambusa, gumek itd. Pomysłów na domowe sprzęty muzyczne jest tu mnóstwo. Ponadto najmłodsi dowiedzą się, jakie dźwięki ważne są w świecie zwierząt, jak zapisywać muzykę, czym różni się tempo od rytmu, jakie były pierwsze instrumenty muzyczne, na czym grają ludzie w różnych częściach świata, jak przygotować się do pierwszej lekcji gry na perkusji, flecie, trąbce, skrzypcach, gitarze czy pianinie. W książce przedstawiono także sylwetki wielkich kompozytorów, których wypada znać, a na zakończenie mali miłośnicy muzyki mogą sprawdzić swą wiedzę odgadując kilka zagadek.

Jednak więcej tu prostych, kolorowych i wiele tłumaczących ilustracji niż tekstów. I bardzo dobrze, bo to przecież książka dla młodszych dzieci, które wolą jeszcze oglądać niż czytać ;) Publikacja jest pięknie wydana, oprawiona w twardą okładkę, śmiało więc nadaje się na prezent!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...