poniedziałek, lipca 30, 2012

„SMART START”, M. Sasse, G. McKail, Wyd. Jedność 2010


Od kiedy Rysiu jest na świecie, szukałam książki, która wskazałaby nam- rodzicom, w jaki sposób stymulować jego rozwój motoryczny. Znalazłam jednak mnóstwo poradników z propozycjami kształtowania funkcji psychicznych. I te przeczytałam, ale ciągle szukałam wsparcia w zakresie ćwiczeń ruchowych. Pytałam znajomych, specjalistów, szukałam po księgarniach, internecie i nic. Żadnej publikacji. Już nawet myślałam, że gdybym tylko była fizjoterapeutą, sama napisałabym taki poradnik, by zapełnić lukę na rynku wydawniczym, ale przede wszystkim pomóc zagubionym, jak ja, rodzicom. I oto, kilka tygodniu temu, całkiem przypadkiem otrzymałam „Smart START. Praktyczne ćwiczenia według metody >>Udanego startu<<”. I to jest właśnie TO, czego tak długo szukałam i nie mogłam znaleźć! A teraz chcę, byście się dowiedzieli o tej prawdopodobnie jedynej na rynku książce, mówiącej w jaki sposób wspierać rozwój psychomotoryczny dziecka od momentu narodzin, aż po osiągniecie 5 roku życia.

Autorka- Margaret Sasse- jest założycielką centrum aktywizacji małych dzieci- GumbaROO. Na co dzień pracuje z małymi ludźmi, ćwicząc z nimi ruchowo, zna się więc doskonale na rzeczy (choć przyznam, że to jednak nie zawsze idzie w parze...). Z ogromnej liczby propozycji w książce, sugeruje wybrać kilka ulubionych dla maluszka i rodziców i ćwiczyć poprzez zabawę każdego dnia. W pracy z brzdącami istotne jest dostarczanie im radości, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, systematyczność oraz podążanie za dzieckiem, jego potrzebami.

Wskazówki specjalistki zostały dostosowane do różnych etapów rozwoju najmłodszych, a tym samym podzielone na rozdziały. W każdym z nich ponadto, pogrupowano ćwiczenia na określone funkcje, które stymulują lub formy ruchowe np.: wygaszanie odruchów bezwarunkowych, masowanie, stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja mózgu, dziecięce rymowanki, rozwój napięcia mięśniowego, zabawy na leżąco, rozwój ramion, rąk i dłoni, taniec i cały wór innych różnorodnych pomysłów. Niektóre od razu polubicie i będziecie chcieli często powtarzać. Inne mogą się wydawać nieodpowiednie dla Waszego dziecka. Należy pamiętać, że każda istota jest jedyna w swoim rodzaju, posiada swoją wolę (tak! Nawet kilkudniowy noworodek!) oraz preferencje. Jeśli więc coś się nie spodoba małemu gimnastykowi, nie zmuszajcie go na siłę!

Wiele propozycji przedstawionych w „Smart Start” jest nam znana z zajęć z rehabilitantką. Potwierdzić zatem możemy, że rzeczywiście metody te są stosowane przez specjalistów, a systematycznie powtarzane, przynoszą efekty.

Niektóre ćwiczenia opisane w niniejszym poradniku zawierają prostą obrazkową instrukcję. Ważne informacje są wyszczególnione w ramkach. Całość jest czytelna i łatwa w zastosowaniu :)

Prawdą jest, że wiele należy pozostawić naturze i swojemu rytmowi. Jednak prawdą jest też, że odpowiednio stymulowane maluchy, szybciej i lepiej opanowują ćwiczone umiejętności.
By to osiągnąć jesteśmy w stanie wydać duże pieniądze, czasem niepotrzebnie. Może w Waszym przypadku także „wystarczy” zapłacić kilkanaście złotych za dobry poradnik i poćwiczyć wedle jego instrukcji z całą rodziną?

1 komentarz:

  1. Bardzo mi się podoba... znajdzie sie w mojej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...