czwartek, maja 31, 2012

„LAS. PYTANIA I ODPOWIEDZI.”, P. Fabijański, Wyd. Muza, Warszawa 2012


Jest takie miejsce w Wielkopolsce, gdzie cała moja kilku pokoleniowa rodzina spotyka się razem, by spędzić ze sobą czas, pośmiać, bawić i grać, rozmawiać, piknikować, zbierać grzyby i jagody, słuchać śpiewu ptaków, tropić zwierzęce ślady, wdychać świeże, pachnące drzewami i ściółką powietrze … To miejsce to lasy w pobliżu Kiszewa niedaleko Obornik. Odkąd tylko pamiętam, jeździmy tam w licznym towarzystwie kilka razy w roku. Jeżdżą dziadkowie, wujostwo, kuzynostwo, rodzice, a teraz też i drugie połówki mojego pokolenia i nasze dzieci. Niektórych osób już brakuje, inne poznają i wrastają w tę tradycję. Las też się zmienia. Nowe drzewa zastępują stare, inne bezpowrotnie wycięto, by postawić w ich miejsce dom lub … drogę. Śmieci, jakby też „produkowało” się więcej.
Spędzamy w Kiszewie cały dzień, wracamy wykończeni leśną przygodą, szczęśliwi i z nową energią do życia. Nie wyobrażam sobie momentu, gdy ten las- „mój las”- przestanie istnieć! To moja oaza spokoju i studnia napełniona wspomnieniami. Mały Ryszard już niedługo pozna to miejsce. Chciałabym mu jak najwięcej opowiedzieć, o tym, jak wyglądał kiedyś „mój las”, nauczyć szacunku do przyrody i zarazić uwielbieniem do flory i fauny.

Otrzymałam ostatnio pięknie wydany przewodnik po lesie- „Las. Pytania i odpowiedzi”. Jest on adresowany przede wszystkim do uczniów młodszych klas szkoły podstawowej (moim zdaniem), ale i zainteresowana młodzież, a nawet dorośli mogą tu odszukać ciekawe informacje. Książka składa się z ogromnej ilości dociekliwych pytań i prostych, aczkolwiek wyczerpujących odpowiedzi. Są i piękne zdjęcia i ilustracje.

Dlaczego w Polsce rosną lasy, a nie ma sawanny, stepu czy pustyni?
Czy zamiast lasu może wyrosnąć łąka?
Gdzie w Polsce las nie może rosnąć?
W jakim wieku są nasze lasy?
Dlaczego w lesie widać więcej roślin niż zwierząt?
Dlaczego drzewa w lesie są takie wysokie?
Dlaczego latem nawet powietrze w lesie wydaje się zielone?
Czy to prawda, że las chroni przed powodzią?
Ile lat potrzeba, żeby przewrócone drzewo całkowicie się rozłożyło i zniknęło?
Czy las produkuje biżuterię?
Czy rośliny czują ból?
Które zwierzę ma największe mieszkanie w lesie?
Czy żubrówka jest przysmakiem żubrów?
Dlaczego w lesie przydają się grzyby?
Czemu leśnicy dokarmiają zwierzęta?
Czy polskie lasy są zagrożone wyginięciem?

Uff … to zaledwie kilkanaście pytań, a jest ich o wiele wiele więcej! Warto mieć taki przewodnik po lesie i czytać go razem z dzieckiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...