wtorek, maja 15, 2012

„ODNOWA NA TALERZU”, B. Żak- Cyran, Wyd. Galaktyka, Łódź 2011


Po rewelacyjnej książce Bożeny Żak- Cyran pt. "Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą, która zmieniła moje podejście do przygotowywania posiłków dla małego Rysia, musiałam zapoznać się z kolejną publikacją tejże dietetyczki. Tym razem wybrałam tytuł mówiący o naturalnym odżywianiu całej rodziny.

Choć średnia długość życia się wydłuża, coraz częściej cierpimy na choroby cywilizacyjne. Należą do nich: zawały, udary, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, otyłość, nowotwory, osteoporoza, wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks przełyku, hemoroidy, alergie, uzależnienia, anoreksja, bulimia, depresja i inne zaburzenia nastroju. Zapadają na nie coraz młodsi, nawet już dzieci. Choroby cywilizacyjne spowodowane są zbyt szybkim i niedbałym stylem życia. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim złe nawyki żywieniowe- sięganie po fast foody, spożywanie produktów zawierających emulgatory, tłuszcze nasycone, cukry różnego rodzaju, żywność GMO (czyli genetycznie przetworzoną) czy „nabitą” hormonami. Udowodniono, iż zmieniając złe nawyki żywieniowe na te właściwe, bliższe naturze, tradycji i zdrowiu znacznie przedłużamy swoje życie i wpływamy na jego jakość! Przekonuje do tego także autorka, która na własnej skórze doświadczyła poważnych problemów zdrowotnych, a wyzdrowiała stosując się do odpowiednich zasad żywieniowych! Pomogła jej między innymi DIETA MAKROBIOTYCZNA, którą prezentuje w książce „Odnowa na talerzu”.

Dieta makrobiotyczna w wielkim skrócie polega na spożywaniu:
  • pełnoziarnistych makaronów, chleba, ryżu, kasz, płatków;
  • warzyw i owoców sezonowych i rodzimych;
  • roślin strączkowych i warzyw morskich (glonów);
  • orzechów, pestek dyni, słonecznika, sezamu, siemienia lnianego, wiesiołka (nazywam je „ziarenkami szczęścia” ;) ...);
  • olejów tłoczonych na zimno;
  • naturalnych dodatków: świeże zioła, naturalne herbaty, kawa zbożowa, grzyby, nierafinowana sól morska lub kopalna, miód naturalny, grzyby.
Produkty te są więc naturalne, a nie przetworzone!

„Odnowa na talerzu” to bardzo interesujący poradnik żywieniowy, dostarczający kilku ciekawych informacji na temat wpływu odżywiania na zdrowie człowieka. Potraktowałabym tę książkę jako wstęp do zmiany dotychczasowej diety. Od czegoś trzeba zacząć, a pierwszym krokiem niech będzie niniejsza lektura, później odpowiednie zakupy, by następnie móc upichcić zdrowe i smaczne potrawy dla całej rodziny proponowane przez autorkę w dalszej części. I to nieprawda, że zdrowa kuchnia jest droga i pracochłonna!

Jestem pod wrażeniem pani Bożeny Żak- Cyran i mam ogromną nadzieję, że zagości wkrótce w Poznaniu, by przeprowadzić swoje autorskie warsztaty dietetyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...