czwartek, czerwca 20, 2013

"DRUGI I TRZECI ROK ŻYCIA DZIECKA", H. Murkoff, S. Mazel, Wyd. Rebis 2013

Zachwycałam się już poradnikiem pt. "W oczekiwaniu na dziecko" (moja recenzja tutaj, oraz tutaj), a ostatnio także jego kontynuacją- "Pierwszy rok życia dziecka" (recenzja  tutaj). Tym razem czas na kolejny tom z tej serii- "Drugi i trzeci rok życia dziecka". Książka ta leży w zasięgu ręki, a właściwie ciągle jest czytana, czy to przeze mnie, czy przez Męża. A Teściowa tylko się dziwi, "jakie wy grube tomiska czytacie...".

I w tej części serii bestsellerów znajdziemy dosłownie wszystko, co trzeba wiedzieć o życiu dwu- i trzylatków. W ciągu ostatniego roku, czyli właśnie drugiego roku życia Rysia, najbardziej interesowały mnie wątki dotyczące np. częstych upadków, późnego chodzenia, doboru butów, lęku przed rozstaniem, gotowości do korzystania z nocnika oraz wszystkiego co z nocnikiem związane, buntu i napadów złości i frustracji, gryzienia innych osób, a także tematy związane z pielęgnacją, zdrowiem i chorobą oraz szczepieniami. Ale oprócz tego zamieszczono tu porady, wskazówki, odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania oraz naukowe fakty dotyczące m.in.:
-wszelkich płaszczyzn rozwoju,
- bezpieczeństwa,
- praw i uczuć maluchów, jak i ich rodziców,
- zabawy i zabawek odpowiednich do wieku,
-  relacji z dziadkami,
-  szczepień ochronnych,
- zwierząt domowych,
- treningu czystości,
- problemów z jedzeniem,
- problemów ze spaniem,
- zdobywania nowych umiejętności oraz doświadczeń,
- dyscypliny,
- dobrego wychowania,
- telewizji i innych mediów,
- relacji równieśniczych,
- lęków i fobii,
- umiejętności dzielenia się,
- narodzin rodzeństwa,
- potrzeby pocieszania,
- wiedzy o tym co dobre, a co złe,
- podróży,
- przyjęć urodzinowych,
- ataków złości, frustracji, buntu,
- stymulacji kreatywności,
- uczeniu troski o środowisko naturalne,
- syndromie genialnego dziecka,
- pielęgnacji malucha,
- diecie dwu- i trzylatka,
- relacji lekarz- dziecko,
- wszystko o problemach zdrowotnych wczesnego dzieciństwa, pierwszej pomocy, urazach,
- wszystko o formach opieki nad małym dzieckiem,
- a także o sprawach rodzinnych, czyli byciu rodzeństwem i wszelkim emocjach i trudnościach, które wiążą się z byciem rodzicem kilkulatka.

Tak, jak w poprzednim tomie "Pierwszy rok życia dziecka", i tutaj bardzo pomocne jest to, że każdy miesiąc życia malucha został szczegółowo opisany w osobnym rozdziale. A w każdym z nich opracowano takie aspekty, jak: co dziecko potrafi już robić, czego można się spodziewać podczas badania lekarskiego, co może niepokoić, co warto wiedzieć oraz co twoje dziecko powinno wiedzieć.
Powyższy podział sprawia, że w poradniku tym szybko odnajdziemy istotne wskazówki. Dzięki temu też, ogrom informacji nie przytłacza. Tematyczny podział oraz szata graficzna opracowana w najdrobniejszym szczególe to także zalety publikacji.

Seria poradników, w tym "Drugi i trzeci rok życia dziecka" to zdecydowanie najlepsze poradniki dla młodych rodziców na rynku. Warto je mieć- fajnie dostać w prezencie, a jak się nie uda, to dobrze samemu kupić. Jestem pewna, że nie będziecie żałować!

2 komentarze:

  1. O szkoda, że wcześniej na nie trafiłam na te poradniki, ale chętnie przeczytałabym 4 i 5 rok życia dziecka- jeśli jest...

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie ma już kolejnych części :( Też bardzo żałuję, ale może wkrótce autorzy nękani przez zadowolonych czytelników i jednocześnie "potrzebujących" rodziców wezmą się za pisanie następnego tomu... ?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...