poniedziałek, czerwca 17, 2013

"BARDZO POMYSŁOWE EKSPERYMENTY DO ZROBIENIA W DOMU I NA DWORZE", R. Gellersen, U. Velte, Wyd. Jedność 2013


Najszybciej uczymy się poprzez samodzielne działanie, doświadczanie, eksperymenty. Przyswajamy wtedy aż ok. 75% przekazywanej wiedzy! Warto więc wykorzystywać aktywne metody nauczania i uczenia się podczas codziennej nauki. Dlaczego więc tak mało eksperymentów i doświadczeń przeprowadza się w przedszkolu i szkole, gdzie dzieciaki powinny wchłaniać najwięcej wiedzy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pewnie znalazłoby się wiele odpowiedzi- racjonalnych i mniej, dlatego nie będę na nie teraz odpowiadać... Jednak skoro tak trudno o eksperymenty w szkole, weźmy sprawy w swoje ręce! Dlaczego by nie robić ich w domu czy na podwórku? Nasze maluchy byłyby zachwycone! Dlatego najpierw wyruszcie wspólnie do księgarni po książkę pt. "Bardzo pomysłowe eksperymenty do zrobienia w domu i na dworze", a później weźcie się do roboty!

Publikacja podzielona została na działy: dla kreatywnych artystów, dla ciekawskich przyrodników, dla badających smakoszy oraz dla chętnych do nauki roztrzepańców. Wszystkie proponowane tu doświadczenia są proste w wykonaniu, a jednak przynoszą ciekawy efekt, niejednokrotnie zapierający dech w piersiach dziecka. Każde zadanie posiada instrukcję wykonania, spis potrzebnych składników, poziom trudności oraz naukowe objaśnienie zjawiska. Najbardziej podoba mi się to, że niezbędne materiały do wykonania eksperymentu można znaleźć w każdym domu! Eksperymenty te są także bezpieczne (żadnych wybuchów i podpaleń!), choć i tak warto je wykonywać razem z osobą dorosłą.

Wspólne, rodzinne eksperymentowanie to świetny i oryginalny sposób na spędzanie czasu. Nie dosyć, że nasza pociecha czegoś mądrego się uczy, to jeszcze aktywnie spędza czas, jest szczęśliwa, a my wzbudzamy w niej ciekawość świata, rozwijamy zainteresowania, wzmacniamy poczucie więzi rodzinnych i- przyznajmy się sami przed sobą- my też świetnie się bawimy. Bo przecież w każdym z nas tkwi dziecko i chęć niecodziennej zabawy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...