piątek, czerwca 14, 2013

"MAMO, POBAW SIĘ ZE MNĄ! 1001 ZABAW NA 5 LAT UDANEGO ROZWOJU", S.E.Davis, N.W. Hall, Wyd. Jedność 2013

Zabawa towarzyszy człowiekowi już od narodzin i właściwie jest ona ważna na każdym etapie życia. Bawić lubią się nie tylko dzieci, ale przecież i dorośli w każdym wieku ;) Ten rodzaj aktywności znany jest na całym świecie, w każdej społeczności! Dzięki zabawie poznajemy świat, przyswajamy pojęcia, normy i zasady społeczne, uczymy się ról społecznych, odreagowujemy emocje, rozwijamy wyobraźnię, poznajemy i zaspokajamy potrzeby, kształtujemy wszelkiego rodzaju umiejętności, jak i osobowość, rozwijamy zainteresowania, uczymy się i aktywnie wspieramy rozwój. To tylko niektóre z zalet zabawy.

Im dziecko jest młodsze, tym bardziej znacząca jest dla niego zabawa z kimś, niż samotna zabawa czymś. Podczas zabawy z rodzicem maluch może się więcej nauczyć oraz zaspokoić potrzebę bliskości i miłości. Dlatego poświęcajmy czas naszym kochanym milusińskim! Tylko w co się bawić? Z pomocą przyjdzie książka "Mamo, pobaw się ze mną!", w której zamieszczono aż 1001 pomysłów na zabawy!

Poradnik został podzielony na części, a każda z nich odpowiada innemu etapowi rozwoju. I tak, z noworodkiem można bawić się w słuchanie znanych melodyjek, noszenie, głaskanie po plecach, cmokanie. Z niemowlęciem- w podkradanie się,  oglądanie baniek mydlanych, dotykanie różnych struktur materiału, doświadczanie różnych dźwięków. Z roczniakiem fajnie jest powtarzać rymowanki, śpiewać, wkładać i wykładać przedmioty, toczyć nie tylko piłkę, naśladować dźwięki. Półtoraroczniak chętnie zajmie się malowaniem różnymi cieczami, pomoże w obowiązkach domowych, będzie chciał dmuchać, wąchać, jak i bawić się z robaczkami. Dwulatek to już prawie samodzielny człowiek, zatem z przyjemnością będzie chciał naśladować umiejętności dorosłych, chwalić się swoimi osiągnięciami, wygłupiać się, wykonywać wszelkie prace manualne i ruchowe. Przedszkolak w domu to już poważna sprawa. Zaproponować więc mu można proste doświadczenia z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, rysowanie kredą po chodniku, odnajdywanie przeciwieństw czy tworzenie własnych historii. Powyższe propozycje to kropla w morzu zabaw opisanych w niniejszej książce.

Warto ją mieć zawsze pod ręką, o każdej porze roku, w każdą pogodę. I obojętne jest, czy bawi się z malcem mama czy tata, babcia czy dziadek, wujek czy ciocia... Książka na pewno się przyda!

Ponadto piękne, kolorowe wydanie sprawia, że jest to świetny pomysł na prezent dla młodych rodziców lub dla małego człowieka :)

2 komentarze:

  1. Książka wydaje się obiecująca,niebawem wybiorę się do księgarni,przejrzę i zastanowię się nad zakupem ;). Miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię tego typu ksiązki.bo czasem naprawdę brakuje już pomysłów :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...