czwartek, września 03, 2015

5 POMYSŁÓW NA WYKORZYSTANIE AMARANTUSA


Amarantus- pisałam o nim ostatnio w artykule dla portalu "Dzieci Są Ważne"-  zwany jest także szarłatem. To najstarsza roślina uprawna świata, jednak doceniona dopiero w XXI wieku! Można go już włączyć w dietę od 7. miesiąca życia. Warto wiedzieć, że jest to produkt bezglutenowy, mogą go więc spożywać osoby cierpiące na celiakię. Jest niezwykle bogaty w łatwo przyswajalne białko, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne, przede wszystkim wapń (zawiera go więcej niż mleko!), fosfor, potas, magnez i żelazo (zawiera go pięciokrotnie więcej niż szpinak!). Jest polecany szczególnie kobietom w ciąży, karmiącym, niemowlętom i małym dzieciom. Działa zbawiennie na układ odpornościowy i krwionośny, posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze, dodaje zastrzyku energii w stanach osłabienia. Najwygodniejszą formą do spożycia amarantusa jest popping, czyli ekspandowanie, preparowanie ziaren. Dzięki temu są one miękkie i nie wymagają gotowania ( "11 superproduktów, czyli najzdrowsza żywność").

Co można z niego zrobić? Jak go wykorzystać w kuchni?

1. Najprostszy i najszybszy sposób to dodać popping z amarantusa do jogurtu, mleka, kaszki, koktajlu.

2. Placki z amarantusem. Dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju placki, jest więc szansa przemycić w nich zdrowe ziarna. Przykładowy przepis: 1 jabłko, 1 jajko, 5 łyżek amarantusa ekspandowanego, 2 łyżki mąki, 2 szczypty cynamonu, szczypta sody oczyszczonej (można pominąć). Jabłko zetrzeć na tarce. Jajko roztrzepać w miseczce, połączyć ze sobą wszystkie składniki. Smażyć na teflonowej patelni na kropli oliwy. Przed podaniem skropić odrobiną miodu. Mmmmm, pychotka!

3. Ciasto amarantusowe z jabłkami autorstwa Bożeny Żak- Cyran (dietetyczki i dietoterapeutki), z książki pt. "Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą". Składniki: 1 szklanka mąki orkiszowej, 1 szklanka kaszki kukurydzianej bardzo drobnej, 1 szklanka poppingu z amarantusa lub nasion (ja wolę popping), 1 kg jabłek, cynamon, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 3/4 szklanki miodu, 200g masła, otręby owsiane do posypania formy.
Jabłka obieramy, kroimy w kostkę i mieszamy z cynamonem. Mąkę, kaszę, popping i proszek do pieczenia mieszamy razem. Do wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami formy, wsypujemy połowę przygotowanej mieszaniny. Skrapiamy miodem i wykładamy na to jabłka. Przykrywamy resztą mieszaniny i skrapiamy ponownie pozostałym miodem. Następnie na wierzchu równomiernie rozkładamy masło. Pieczemy ok. 50 minut w temp. 180 st. C.

4. Składnik granoli. Przepis na nią podawałam już dawno temu tutaj. Granolę można jeść nie tylko z jogurtem/ mlekiem ale także jako samodzielną przekąskę.

5. Gotowe produkty: amarantuski, amarelki, batony amatantusowe, chlebki, pieczywo chrupkie, jaglanka z amarantusem i oczywiście nasiona amarantusa lub popping. Najpopularniejsze i najlepsze (sprawdzone!) są te od Dobrej Kalorii, Amarello i EkoProdukt- i tych szukajcie ;)






7 komentarzy:

  1. Słyszałyśmy o plackach z amarantusem, aczkolwiek nigdy nie jadłyśmy tego produktu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten smak zdecydowanie nie trafia w moje gusta. Nie umiem się do niego przekonać, a mam jeszcze mąkę do zużycia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Początkowo też się krzywiłam. Amarantus wydawał mi się jakiś gorzki? Szybko jednak się przekonałam i przyzwyczaiłam. Fakt, jest to smak specyficzny, ale dobrze przyrządzony może smakować nawet wybornie ;)

      Usuń
  3. Mam w szafce kuchennej paczuszkę amarantusa i właśnie ostatnio zastanawiałam się, co z nią zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja się wkopałam z tym amarantusem… kupiłam z miesiąc temu kilogram nasion (nie poppingu) i nie mam pomysłu co z tym zrobić...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasiona rzeczywiście w smaku są "trudne", ale za to o wiele zdrowsze ;) Przemycić je można np. w cieście z jabłkami- przepis powyżej.

      Usuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...