środa, września 23, 2015

"OKULARKI", E. Madeyska, Wyd. Dwie Siostry 2015


W czasach, kiedy sama byłam dzieckiem, rzadko który maluch nosił okulary. Jeśli już miał takie zalecenie, często wstydził się ich i zwyczajnie ograniczał zakładanie, jak się tylko dało. Po kilku dekadach zaobserwować można więcej wad wzroku u najmłodszych, ale też i zdecydowanie więcej dostępnych modeli okularków. Czy w związku z tym "łatwiej", swobodniej się je dzieciakom nosi?

U dorosłych i młodzieży już kilka lat temu nastała moda na okulary- co sezon pojawiają się nowe trendy dotyczące wzorów i kolorystyki. Kto nie ma tego "szczęścia" i jest posiadaczem perfekcyjnego wzroku, może wybrać tak zwane "zerówki", czyli szkła 0. Okulary zakłada się także stosownie do sytuacji, w zależności od tego jak chcemy być postrzegani- do pracy, na rozmowę kwalifikacyjną, na wieczorne wyjście, na plażę itp.

No dobra, ale jak przekonać do noszenia okularków przedszkolaki? Przecież oni nie czują się w nich swobodnie, atrakcyjnie i przede wszystkim obawiają się przezwisk rówieśników!

Dobrym pomysłem jest- jak zawsze- rozmowa. Dobrze wytłumaczyć maluchowi po co niektórym potrzebna jest "druga para oczu", i że to czyni tę osobę wyjątkową. U optyka najlepiej byłoby dać wybór, wtedy jest szansa, że dziecko chętniej założy coś, co samo wybrało. Można także wyposażyć w okulary całą rodzinę, by kilkulatkowi było raźniej. Polecam także lekturę świetnej książeczki poruszającej ten temat- "Okularki" Wydawnictwa Dwie Siostry.


Mała Frania nienawidzi swoich bryli. Są głupie i najlepiej by było, by zniknęły raz na zawsze. Przynoszą same problemy, na przykład Wiktor ciągle się z niej naśmiewa. Poza tym trzeba ciągle o nich pamiętać, bo bez nich świat staje się niewyraźny. Brrr!


Pewnego dnia, swoje okulary gubi tata. A wtedy Frania otrzymuje życiową lekcję, która zmieni jej całe podejście do sprawy...


Ta mądra opowieść ma szansę zmienić również i nastawienie wszystkich innych dzieci, borykających się z problemem noszenia okularków. Jestem pewna, że może mieć działanie terapeutyczne. Warto spróbować ;)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...