poniedziałek, czerwca 02, 2014

"HAPPY, SZCZĘŚLIWY ORANGUTAN Z BORNEO", M. Wojciechowska, Wyd. Burda Książki 2014

Martyna Wojciechowska znana podróżniczka i dziennikarka, podobnie jak inni "celebryci" wzięła się za pisanie książek dla dzieci. Przeczytałam właśnie jedną z nich- "Happy, szczęśliwy orangutan z Borneo". Autorka miała świetny pomysł. W odróżnieniu od niektórych medialnych osób, swoją wiedzę, pasję, doświadczenie podróżnicze oraz macierzyńskie potrafi wykorzystać angażując się w kolejne przedsięwzięcie, jakim jest pisanie, skierowane do najmłodszych. Z serii Zwierzaki świata opisuje autentyczne historie spotkanych zwierząt w różnych częściach świata.

Happy to mały orangutanek, który przez swą "dziecięcą" nieuwagę został schwytany do niewoli. Trafił do rodziny, w której były dzieci. Niestety traktowały go jak lalkę- przebierały w sukienki, karmiły słodyczami, nie pozwalały spać, kiedy tego chciał. Małpa była tym strasznie zmęczona, a poza tym bardzo tęskniła za swoją mamą oraz swoim naturalnym środowiskiem. Po jakimś czasie, po małego orangutana przyszli policjanci i zabrali go do specjalnego ośrodka w Nyaru Menteng. To tam doszło do pierwszego spotkania z Martyna Wojciechowską. "Kiedy (...) zobaczyła tego malucha, to od razu się w nim zakochała i postanowiła go zaadoptować. Dała mu na imię Happy, czyli Szczęściarz, bo naprawdę miał dużo szczęścia, że tutaj trafił." W ośrodku tym, orangutany chodzą do przedszkola, śpią, jedzą, bawią się, a opiekunki zajmują się nimi, jak własnymi dziećmi. Czy małpka może być rzeczywiście szczęśliwa w takim miejscu? Czy Happy odnajdzie swoją mamę? Odpowiedzi znajdziecie czytając tę książeczkę.

Dowiedzieć się z niej można także, gdzie leży Borneo, jak wygląda, jaka występuje tam charakterystyczna roślinność i klimat. Jest także wiele ciekawostek o orangutanach.

Koniecznie muszę wspomnieć, że cały tekst przeplatają liczne zdjęcia z podróży po Borneo, jak i spotkań Wojciechowskiej z Happy- nie liczcie jednak na ich "sweet focie"  ;) , fotografie są naprawdę stylowe.

Historia małpki jest opisana bardzo prostym językiem, trafiającym do przedszkolaków, jak i starszych dzieci. Najmłodsi czytelnicy poza wiedzą o orangutanach i Borneo, będą mogli rozwinąć swą wrażliwość przyrodniczą. Kontynuując temat podczas rozmów z dorosłymi mogą zrozumieć, że zwierzęta, podobnie jak my- ludzie, mają uczucia, potrzeby, a w związku z tym powinniśmy przestrzegać ich praw.

Na koniec dodam, że książeczki z serii Zwierzaki świata dostępne są w świetnej cenie 12,90 zł. Jest więc to mądra alternatywa słodkiego upominku!

1 komentarz:

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...