środa, lutego 22, 2012

„GNIEWNE DZIECKO”, T. Murphy, Wyd.Rebis, Poznań 2011


Kilkulatek wpada w szał- rzuca zabawkami, krzyczy, płacze, wymuszając na rodzicach słodycze. Przedszkolak na placu zabaw bije po głowie łopatką swojego kolegę. 7- letni chłopiec zrzuca wszystko, co miał wyłożone na biurku, gdyż zadanie, które wykonywał okazało się dla niego za trudne. Nauczycielka prosi, by uczniowie ustawili się parami do wyjścia, a jedno z dzieci odpowiada jej: „Nie będziesz mi k...o mówić co mam robić!”. Nastolatek pyskuje rodzicom i nauczycielom... To wszystko autentyczne przypadki. Któż z nas ich nie zna z własnego doświadczenia lub obserwacji. Pewnie moglibyście opowiedzieć wiele swoich historii związanych z gniewem dzieci czy młodzieży.

Gniew to emocja, jak każda inna, jednak często jest nieakceptowana. Tymczasem duszona w zarodku złość w końcu wybuchnie ze zdwojoną siłą. Jest to więc emocja stwarzająca trudności, dlatego należy nauczyć się ją wyrażać, nie raniąc innych oraz siebie.

Z wyrażaniem gniewu często mają problem dorośli, nie dziwmy się zatem, że nie radzą sobie z nią najmłodsi. Dlatego właśnie od najwcześniejszych lat powinniśmy uczyć się panowania nad sobą.

Poradnik pt. „Gniewne dziecko” daje rodzicom małych złośników nie tylko nadzieję. Dzięki temu, że autor rozbija złość na czynniki pierwsze oraz przytacza przykłady z własnej praktyki, znajdziecie tu klucz do wyjaśnienia problemu, zostaniecie poddani wielu refleksjom, przeczytacie ogrom wskazówek dotyczących reedukacji (czyli korekcji) wyrażania gniewu. Gdy już zrozumiecie złość dzieci, dzięki radom z książki będzie mogli jej zapobiegać, a gdy jednak się pojawi- skutecznie dyscyplinować oraz wygrywać codzienne spory. A co wg mnie ważne, dowiecie się, jak reagować w tych trudnych sytuacjach. Jak twierdzi T. Murphy- „zawsze jest coś, co możesz zrobić, żeby stłumić gniew dziecka”.

Wprowadzając w życie nowe zasady wyrażania negatywnych emocji, lekko na pewno nie będzie. Lecz jeśli będziecie konsekwentni, już po kilku dniach widoczne będą pierwsze efekty. Polecam „Gniew dziecka” Wydawnictwa Rebis!

1 komentarz:

  1. Dziękuję za tego typu poradnik, na pewno się przyda!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...