piątek, lipca 29, 2016

"HELLO RUBY. PROGRAMOWANIE DLA DZIECI", L. Liukas, Wyd. Sierra Madre 2016


Jeśli myślicie, że ta książka jest przeznaczona dla komputerowych małych maniaków, jesteście w błędzie, podobnie jak byłam ja. Dopóki nie zajrzałam do środka...


"Hello Ruby" to ciekawa opowieść kilkuletniej dziewczynki. Jej codzienność jest podobna do codzienności innych dzieci- ma swoje obowiązki, jest trochę psotliwa, ale i ciekawa świata. Pewnego dnia, jej tata zostawia dla niej liścik z propozycją zabawy: Ruby ma odnaleźć 5 ukrytych przez ojca klejnotów. Zadanie jest trudne, gdyż nie ma w nim żadnej podpowiedzi! Od czego zacząć poszukiwania? Dziewczynce chce się płakać z braku pomysłu, lecz po chwili postanawia zacząć od dobrego planu. Plan jest początkiem jej wielkiej przygody, zakończonej sukcesem. No i gdzie w tym wszystkim jest nauka programowania dla dzieci?
"Programowanie lub kodowanie to mówienie komputerowi krok po kroku, co ma zrobić i w jakiej kolejności. Instrukcje muszą być na tyle proste, żeby komputer mógł je zrozumieć. Muszą też być jasne i dokładne, inaczej komputer będzie popełniał błędy."By umieć programować, należy "myśleć o problemach podobnie jak komputer. Nazywa się to myśleniem algorytmicznym." Zapytacie, po co dzieciom umiejętność programowania? W dzisiejszym świecie, pełnym technologii i ciągłego jej rozwoju, kodowanie to bardzo ważna umiejętność. Dla naszego pokolenia (jeśli nie mamy styczności z branżą IT), programowanie nie jest niezbędne, lecz już dla pokolenia naszych dzieci jest jak czytanie, pisanie i liczenie! Nie uciekniemy od tego...

"Hello Ruby" to wstęp do programowania. To jednocześnie opowieść i książka pełna propozycji ćwiczeń, które okazują się świetną zabawą! Niepostrzeżenie Twoje dziecko poćwiczy umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia, rozwinie swoją wyobraźnię i kreatywność, dowie się, co to algorytm, sekwencja i pętla, postawi pierwsze kroki w świecie programowania. To nauka przez zabawę!


A ponadto jest to piękne wydanie, kolorowe, ciekawe ilustracje, duża czcionka, która pozwoli na samodzielne czytanie i- jeszcze raz to powtórzę- mnóstwo świetnych pomysłów na kreatywną zabawę! Polecam!

Kategoria wiekowa: wg mnie 5-9 lat, wg wydawcy 4-8 lat
Ilość stron: 112
Oprawa: twarda


1 komentarz:

  1. Karolina Wiśniewska14 sierpnia 2018 19:21

    Fajnie jest jak dzieci zaczynają swoją przygodę z programowaniem od najmłodszych lat. Najważniejsze jest to, aby po prostu były tym zainteresowane i chciały cały czas zgłębiać wiedzę. Nie możemy w żadnym przypadku zniechęcać oraz namawiać malucha do kodowania jeśli nie ma na to ochotę. Jeśli dobrze rozwinie się w programowaniu to może kiedyś trafi do firmy takiej jak https://craftware.pl i mając solidne podstawy będzie mogło spełniać się na gruncie zawodowym.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...