poniedziałek, marca 23, 2015

"ZAKLĘTA ULICZKA", D. Gellner, Wyd. Muza 2015


Dorotę Gellner znają chyba wszyscy Polacy. To ona właśnie jest autorką popularnych piosenek dla dzieci, takich jak "Ogórek wąsaty", "Zuzia- lalka nieduża" czy "Ciotka Klotka", jak i wielu innych. D. Gellner to także poetka, autorka kilkudziesięciu książek dla najmłodszych. Jej kultowe teksty, czytane są już przez drugie pokolenie. Można je znaleźć nawet w podręcznikach dla klas 1-3 szkoły podstawowej. I wciąż powstają jej nowe dzieła.

W 2005 roku autorka otrzymała odznaczenie Kawalera Orderu Uśmiechu przyznawane za działalność dającą radość dzieciom. Pod tym szczególnym patronatem właśnie, wydano niedawno tomik pt. "Zaklęta uliczka".

To ubrane w wiersz baśniowe historie, adresowane oczywiście do dzieci, lecz rodzice i dziadkowie równie chętnie je przeczytają. Utwory są przyjemnie rytmiczne, co najmłodsi czytelnicy uwielbiają. Doskonale rozwijają wrażliwość poetycką oraz pobudzają wyobraźnię.

"Siostrzyczka z braciszkiem, braciszek z siostrzyczką szli sobie
na spacer zaklętą uliczką. Braciszek siostrzyczkę prowadził za rękę,
mijali ze śmiechem latarnie zaklęte. (...)"

Uzupełnieniem utworów są przepiękne ilustracje Eli Śmietanki- Combik.


To idealne połączenie wierszy z obrazem umożliwia czytelnikom podróż do magicznego świata, w którym wiedźma staje się wróżką, zły czarownik- opiekuńczym staruszkiem, a waleczni rycerze- wrażliwymi na piękno duszami.

"Zaklęta uliczka" to tomik poezji, który można czytać i przeglądać wielokrotnie, a mimo to nie znudzi się szybko ani dziecku, ani dorosłemu...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...