poniedziałek, marca 24, 2014

KOLOROWE MIEJSCA DLA DZIECI W SZPITALACH- POKOJE ŻYCZLIWOŚCI

 Byliście kiedyś w szpitalu dziecięcym? Mam nadzieję, że Was to nie spotkało i że Wasze maluchy były i są na tyle zdrowe, że nie muszą przebywać w żadnych szpitalach. Lecz życie niestety nie jest zawsze piękne, czasem zdarzają się przykre sytuacje, na przykład, kiedy dziecko ciężko zachoruje.

Pobyt w szpitalu zawsze wiąże się ze stresem dla najmłodszych jego pacjentów. Daleko od ukochanego domu, swojego miejsca z ulubionymi zabawkami, od całej rodziny, koleżanek i kolegów... By szpital choć troszeczkę przynosił dzieciakom radości i wywoływał uśmiech na ich twarzach, powstają "pokoje życzliwości".


"Pokój Życzliwości" to zbudowana od początku lub odświeżona świetlica w szpitalu na oddziale dziecięcym. 20 metrów kwadratowych – wstęp tylko dla dzieci. Przytulne sofy, specjalna kolorowa ściana z okrągłymi półkami i dywan w szachownicę. Tak właśnie wyglądają Pokoje Życzliwości. Ideą projektu jest stworzenie na szpitalnych oddziałach takich pomieszczeń, w których dzieci czują się jak u siebie w domu oraz chociaż na chwilę zapominają o trudnej rozłące z rodzicami i szpitalnym leczeniu.

Jeden z "pokoi życzliwości". Prawda, że piękny?

"Pokoje Życzliwości" składają się z czterech stref: artystycznej, zabawy, edukacji i czytelni. Dzieci mogą tam korzystać ze sprzętu komputerowego, telewizyjnego, gier edukacyjnych i przyborów szkolnych a profesjonalny personel dba o bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg każdej aktywności dzieci. W ten sposób możliwe jest połączenie podczas pobytu w szpitalu zarówno zabawy jak i edukacji.

Do tej pory udało nam się wybudować/wyremontować już cztery takie świetlice: 2 we Wrocławiu, 1 w Żorach oraz 1 w Oławie. Kolejna świetlica powstanie w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Jednak kolejne 40 placówek z całej Polski czeka na swoją kolej.

Przekazując 1% Twojego podatku Sam/Sama możesz pomóc w akcji i przyspieszyć czas oczekiwania na nową świetlicę w kolejnych szpitalach! :)

KRS 0000280273

pokojezyczliwosci.pl
Stowarzyszenie Pozytywne.com

2 komentarze:

  1. popieram akcję. Cieszy mnie, że w takich miejscach dbają o psychikę dzieciaczków. Fajny blog, pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również całym sercem popieram akcję. Kiedy byłam z córką w szpitalu okropnie się męczyła, nie miała co robić (ileż można kolorować czy czytać książeczki). Całe szczęście, że chociaż pozwolili mi z nią zostać, bo to nie zawsze jest oczywiste. Nasza służba zdrowia to jakaś kpina... W innych krajach potrafią zrobić dla dzieci jakieś fajne pokoje albo zamontować kolorowe światełka, tak jak na tym filmiku http://www.innovationandyou.philips.com/?country=pl_PL&language=pl_PL#!/content/3/5. Oby te pokoje życzliwości powstały w jak największej liczbie szpitali w Polsce, bo żal tych dzieciaczków, dla których choroba i pobyt w szpitalu to ciężkie przeżycie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...