wtorek, marca 18, 2014

"RETY! JAKIE NIESAMOWITE JEST LUDZKIE CIAŁO", E. Dods, Wyd. Olesiejuk 2014

Pamiętacie film animowany "Było sobie życie?". To była zdecydowanie moja ulubiona kreskówka dzieciństwa. Niezwykle mądra, fascynująca, tłumacząca dzieciom procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Wpłynęła na mnie na tyle, że zaczęłam interesować się zdrowiem. Uwielbiałam -na początku przeglądać, a później -czytać albumy, książki, czasopisma poświęcone anatomii i fizjologii człowieka. Dalej było kółko przyrodnicze, matura z biologii, studia z pedagogiki zdrowia, aż w końcu doszło do tego, że teraz staram się sama zaszczepiać w najmłodszych zainteresowanie świadomością własnego ciała i procesów w nim zachodzących. Dlatego album "Rety! Jakie niesamowite jest ludzkie ciało" jest świetną lekturą dla moich dzieci (właściwie na razie tylko dla Rysia, ale Zuzka zaraz też zacznie ją przeglądać, już ja się o to postaram ;)  ).

Książka ta pochłania dziecięcą uwagę od pierwszej do ostatniej strony. Jest niezwykle fascynująca, ponieważ zawiera informacje, o których czytelnik prawdopodobnie nigdy nie słyszał. Ponadto jest to zrobione w prostej i krótkiej formie. I przede wszystkim są to wiadomości, które młody człowiek uwielbia, czyli coś czym zabłyśnie wśród rówieśników, ale i przed babcią czy wujkiem, coś co być może wywoła niesmak, a może i będzie trochę strachu.

Zacznijmy od samego WOW!: "Kichanie może osiągnąć prędkość aż 160 kilometrów na godzinę!", czy: "W ciągu życia człowiek przesypia ponad 25 lat"!

Zdziwić może, że "starożytni Rzymianie używali odchodów gołębi, żeby rozjaśnić włosy"! Albo, że "wielu ludzi lunatykuje, niektórzy spośród nich podczas snu malują niesamowite obrazy, gotują lub piszą maile"...

Natomiast odrazę wywołuje informacja, że "Hipokrates, starogrecki lekarz, pobierał próbki wymiocin, smarków, woskowiny z uszu i moczu. Potem ich próbował (albo zmuszał do tego pacjenta), żeby odkryć, na co jego pacjent był chory"... blee

AAAA czyli jest się czym przerazić, bo wynika z tego, że "w ciągu życia włosy w twoim nosie łącznie osiągną około 1,8 metra długości (...)"!

Ciekawostki dopełniają kolorowe i zabawne ilustracje, a całość wydana jest w twardej oprawie.
Jestem pewna, że Wasze dzieciaki, jak i Wy będziecie zaintrygowani tym, czego się tutaj dowiedzieliście :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...