piątek, marca 14, 2014

"12 WAŻNYCH OPOWIEŚCI. POLSCY AUTORZY O WARTOŚCIACH", Wyd. Papilon 2014

Zdecydowanie jest to książka z niejednym przesłaniem. Traktuje o poważnych sprawach, napisana z humorem i adresowana do dzieci. Jak zawarto we wstępie do niej- Dzieci lubią: akcję (żeby się dużo działo), humor (żeby można się było pośmiać) i wyrazistych bohaterów (żeby można było ich ocenić i się z nimi utożsamić). Dorośli chcą, by książka była: pouczająca (ale nie za bardzo), znakomita literacko (ale koniecznie z zabawnymi momentami) i "odpowiednia" dla dziecka (ale nie na tyle "odpowiednia", żeby dziecko się nią znudziło). I takie jest właśnie 12 ważnych historii, napisanych przez najlepszych polskich pisarzy literatury dziecięcej, jak choćby Agnieszkę Frączek, Joannę Krzyżanek, Annę Onichimowską czy Marcina Przewoźniaka.

Każda z opowieści traktuje o jednej z wartości: miłości, odpowiedzialności, uczciwości, szczęściu, samodyscyplinie, pięknie, sprawiedliwości, przyjaźni, odwadze, dobroci, szacunku i mądrości. To tematy niby błahe, niby "oklepane", a jakże istotne, nigdy o nich nie jest za wiele. We współczesnym świecie, w którym często króluje pieniądz, władza, kariera, markowe produkty i rozrywka, dzieci gubią się w odnajdywaniu tego, co rzeczywiście ważne. Ponadto my- dorośli czasem mamy z tym problem, w gonitwie codzienności, nie znajdując czasu dla najbliższych... A cóż może być ważniejsze właśnie od nich? Od miłości, uczciwości, przyjaźni, szacunku, dobroci czy mądrości?

Cenną zaletą książki jest "lekkie pióro" autorów. Mimo powagi zagadnień, czyta się ją bardzo przyjemnie, z uśmiechem na ustach i ciepłem w sercu. Uwagę przyciągają także kolorowe, wesołe, niebanalne ilustracje, które spodobają się młodym czytelnikom. Natomiast twarda oprawa sprawi, że publikacja pozostanie u nas na lata, mimo częstego po nią sięgania.


Niech "12 ważnych opowieści" będą wstępem do licznych rozmów z naszymi dziećmi o tym, co istotne w życiu. Może staną się także pretekstem do naszych dorosłych, osobistych przemyśleń...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...