środa, marca 05, 2014

"PORADNIK MAŁEGO PATRIOTY", M. Przewoźniak, Wyd. Papilon 2014


Jako nauczyciel nie lubię przeprowadzać lekcji na temat patriotyzmu. Nie jest to temat łatwy, a do tego podręczniki nie oferują ciekawych treści z nim związanych. Przewodnie motywy to oczywiście hymn, flaga i godło. I właściwie co roku przerabiamy to samo. Nie ma się więc co dziwić, że wielu młodych ludzi uważa patriotyzm za obciach, lekcje historii za nudę, a o Ojczyźnie przez duże "O" wiedzą mało.

Marcin Przewoźniak, autor, którego uwielbiam i cenię między innymi za podejmowanie trudnych tematów w literaturze dziecięcej, napisał właśnie "Poradnik małego patrioty". Pisarz, jak zwykle podszedł do sprawy poważnie, jak i zabawnie. Udowodnił czytelnikom, że nie tylko dorośli mogą być patriotami. Ba, a jakie to jest fajne! A jak stać się małym patriotą? Zacznijmy od polubienia swojej ojczyzny, myślenia i mówienia o niej dobrze, szanowania jej, poznawania i odkrywania, uczenia się o niej, świętowania dni ważnych dla Polski i Polaków. Kiedy polubi się już swoją Ojczyznę, szybko można się w niej zakochać i robić dla niej wiele dobrego.

W "Poradniku małego patrioty" znajdziemy odpowiedzi między innymi na takie pytania, jak:
skąd się wzięła Polska i język polski?
co to znaczy patriotyzm?
po czym poznać patriotę?
czego patriocie nie wypada?
skąd wziąć w rodzinie bohatera?
co śpiewają patrioci?
czy z patriotyzmem można przesadzić?
jak mówić o ojczyźnie?
jak zostać bohaterem narodowym?
jak trafić do podręczników?
jak zachwycić Polaków?
kto pilnuje państwa?
co to takiego ta konstytucja?
czy wszyscy Polacy mieszkają w Polsce?
czy polskie pieniądze są złote?

Prawda, że ciekawe? A ponadto, w poradniku tym przeczytać można jeszcze wiele innych informacji z zakresu historii, geografii i kultury naszego kraju. Interesujące dla dzieci, jak i ich rodziców, a także pomocne źródło inspiracji dla nauczycieli przedszkola oraz młodszych klas szkoły podstawowej.
To świetna książka na ważny temat, napisana lekko, z humorem a do tego tak mądrze!

1 komentarz:

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...