czwartek, listopada 29, 2012

ZESTAW DO WCZESNEJ NAUKI CZYTANIA METODĄ GLENNA DOMANA FIRMY MAGWORDS

Kiedy najlepiej zacząć z dzieckiem naukę czytania? Jak najwcześniej! To znaczy? Według niektórych specjalistów (a swój post opieram na krótkim omówieniu metody Glenna Domana) można zacząć już w wieku 3 miesięcy!!! Pewnie teraz myślicie, jak to możliwe, skoro niemowlę nie potrafi nawet mówić, więc skąd ma znać abstrakcyjny dla niego alfabet?

Bardzo małe dzieci niezwykle szybko przyswajają sobie nowe umiejętności. Właściwie każdy dzień przynosi coś nowego. Rozwijają się wszystkie zmysły oraz komunikacja społeczna. Niezwykle intensywnie dojrzewa mózg i układ nerwowy. A to już wystarczy, by rozpocząć naukę czytania.
Bardzo mocno upraszczając opis metody, należy szybko pokazywać dziecku tablice z wyrazami, napisanymi wyraźnie i dużą czcionką. Na początek powinny to być bliskie maluchowi rzeczowniki, np. imię dziecka, bliskie osoby- mama, tata, rodzeństwo itp., później mogą to być wyrazy związane z zainteresowaniami brzdąca. W kolejnych etapach nauki wprowadza się czasowniki (znane czynności), kolory, przymiotniki, wyrażenia dwuwyrazowe, proste zdania i w końcu rozbudowane zdania. Przygotować trzeba zestawy wyrazów, w każdym po 5 nowych słów. Zestawy pokazujemy szybko i często, dodając co jakiś czas nowe słowo. W czasie prowadzenia sesji nauki czytania, dziecko musi być wyspane, najedzone, zdrowe, nic nie może je rozpraszać, ale nie liczmy, że będzie siedziało spokojnie i uczyło się czytać- to przecież mały człowieczek, który ma potrzebę ruchu i aktywności. Jest jeszcze jedna bardzo istotna zasada tej metody- nigdy nie wolno sprawdzać, czy maluch opanował czytanie poznanych wyrazów!

Więcej o metodzie nauki wczesnego czytania przeczytacie w książce Janet i Glenna Domana pt. „Jak nauczyć małe dziecko czytać” lub broszurze „Zabawa w czytanie metodą Glenna Domana” MagWords.

Jeśli się zdecydujecie na ten krok, bardzo pomocny okaże się zestaw do wczesnej nauki czytania producenta MagWords.Według producenta: Innowacyjny zestaw edukacyjny do wczesnej nauki czytania metodą globalną autorstwa Glenna Domana, współautora światowego bestsellera "Jak nauczyć małe dziecko czytać". Metoda ta jest stosowana z powodzeniem przez miliony rodziców na całym świecie, a w Polsce zyskuje coraz większą popularność z uwagi na jej skuteczność oraz przyjazną formę nauki poprzez zabawę. Jest to jedyny produkt, który w 100% odpowiada ścisłym zaleceniom twórcy metody - Glenna Domana (wielkość liter oraz wymiary tablic).
Lekkie tablice magnetyczne umożliwiają bardzo szybkie przyczepienie dołączonych liter magnetycznych i samodzielne tworzenie nawet tysięcy dowolnie wybranych przez siebie lub przez dziecko wyrazów w języku polskim (w razie potrzeby w różnych językach). Litery magnetyczne mają wysokość 8 cm, została ona ściśle określona ze względu na ograniczenia wynikające z niedojrzałości percepcji wzrokowej dziecka poniżej piątego roku życia.
  • Ruchomy alfabet umożliwia na błyskawiczną i dowolną (bez żmudnej pracy i dodatkowych kosztów) zmianę fleksyjnych „końcówek” każdego wyrazu np. ząb - zęby, oko – oczy itp. Dzięki temu zestaw jest bardzo funkcjonalny i użyteczny.
  • Magnetyczny alfabet pozwala na szybkie ułożenie dowolnego słowa, nawet o dłuższej budowie, umożliwia również na naukę alfabetu, która jest zalecana na samym końcu ścieżki czytania. Ponadto dziecko ma bezcenną możliwość "dotknięcia" dowolnego wyrazu, dzięki czemu nauka odbywa się polisensorycznie czyli z wykorzystaniem kilku zmysłów jednocześnie.
Zestawy posiadają po kilka pełnych alfabetów (w zależności od zestawu). Są to czerwone litery wysokości 8 cm. W skład zestawu wchodzą także cyfry, znaki diakrytyczne oraz interpunkcyjne, tablice magnetyczne, wypraska do porządkowania elementów, poradnik oraz kartonowe opakowanie.Według mnie: Nie będę tu oceniać samej metody wczesnego czytania Glenna Domana. Skupię się tylko na ocenie otrzymanego od producenta zestawu.
Z ręką na sercu powiem Wam, że zestaw jest świetny! Solidnie i estetycznie wykonany, łatwy w użyciu, pozwala na szybkie układanie nowych wyrazów i przyczepianie ich do magnetycznych tablic. Zestaw zawiera tyle elementów, że można układać dowolne słowa, w wielu językach. Przyda się na wiele lat i jestem pewna, że posłuży wielu dzieciom. Nawet jeśli nie macie ochoty uczyć czytania tak wcześnie, produkt przyda się małemu uczniowi w każdym wieku. Temu młodszemu to Ty będziesz układać wyrazy, natomiast później maluch będzie miał ogromną frajdę móc robić to samodzielnie. Przedstawiany zestaw nadaje się do nauki czytania wieloma metodami oraz w wielu językach, w zależności od wyboru rodziców czy nauczycieli. Przyda się i w domu, i w szkole.
Poza alfabetem, załączono także magnetyczne cyfry, znaki matematyczne oraz liczmany. Dzięki temu, oprócz czytania, uczyć można liczenia, tworzyć proste działania matematyczne i zaznajamiać z podstawami matematyki.
Znalazłam jeszcze jedno zastosowanie zestawu (choć pewnie i z czasem będę miała kolejne pomysły). Litery i cyfry można szybko i łatwo odrysować bez szkody i strachu, że zniszczymy szablon. Dziecko chociażby ćwiczy wówczas motorykę małą, zaznajamia się z zapisem drukowanego alfabetu, może tworzyć dowolne wyrazy, działania, a nawet i plakaty. Jest to zabawa dla całej rodziny!


 
Szczerze polecam zestaw do nauki czytania MagWords :) A jeśli jesteście zainteresowani jego efektami i lubicie konkursy, już wkrótce będzie okazja do wygrania jednego z 2 mniejszych zestawów MagWords- little MagWords "abc". Zachęcam do kolejnych odwiedzin bloga Odkrywczej Mamy i do wzięcia udziału w konkursie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...