czwartek, listopada 15, 2012

„TE OKROPNE BAKTERIE”, P. Haraszewski, Wyd. Kefas 2009

 
Pan kotek był chory
i leżał w łóżeczku.
I przyszedł kot doktor.
- Jak się masz, koteczku? ...” (S. Jachowicz)

Pamiętacie ten wiersz ze swojego dzieciństwa? Uwielbiałam go czytać, szczególnie gdy byłam chora. Oglądam też wtedy na okrągło „Było sobie życie”. I to były w ówczesnych czasach chyba jedyne propozycje mówiące o zdrowiu i chorobie. A ten temat zawsze mnie ciekawił, aż doprowadził mnie do studiów z pedagogiki zdrowia, ale to już osobny temat...

Dziś, kiedy profilaktyka zaczyna być doceniana, powstaje wiele kampanii, akcji i programów zapobiegających wszelkim chorobom. Temat zdrowia i choroby dotyczy nas wszystkich- dorosłych, ale też i dzieci. I wreszcie zrozumieliśmy (choć niestety jeszcze nie wszyscy), że prawidłowych zachowań zdrowotnych należy się uczyć od najmłodszych lat. Im wcześniej tym lepiej. Pierwsze życiowe lekcje powinny dotyczyć zachowywania higieny osobistej. Tutaj przyda się Wam- rodzicom oraz maluchom- świetna książeczka pt. „Te okropne bakterie”.

Opowiada ona w prosty, a mimo to konkretny sposób, jak uchronić się przed powszechnymi chorobami. Nazwałabym tę opowieść bajką profilaktyczną, pełną samych mądrych treści, które obowiązkowo muszą być znane każdemu dziecku!

Poza mądrym tekstem, atutem książeczki są świetne, gdzieniegdzie bardzo realistyczne ilustracje. Aż miło się przegląda. Książka oprawiona jest w twardą oprawę, a na pierwszej stronie znajdziemy miejsce na dedykację.

Wierzę, że zależy Wam na zdrowiu Waszych dzieci. Mam też nadzieję, że często poruszacie z nimi temat zdrowia i choroby i sami też dajecie dobry przykład. Jeśli chcecie pomóc najmłodszym w zrozumieniu sensu profilaktyki, koniecznie sięgnijcie po książeczkę pt. „Te okropne bakterie” i przeróbcie tę ważną lekcję o higienie osobistej. I pamiętajcie- mimo wszystko taniej jest zapobiegać, niż leczyć.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...