sobota, listopada 17, 2012

„SZTUKA. KREATYWNE ZABAWY I GRY”, R. Thomson, Wyd. Muza 2012

Oto genialna książka dla młodych artystów, choć nie tylko. Rysować, malować, wycinać, przerabiać, odrysowywać, dorysowywać, drzeć, mazać, kleić, lepić, składać, układać i sama nie wiem co jeszcze. Choć jedną z tych czynności lubi każde dziecko. Niektóre prace są bardziej twórcze, a inne odtwórcze, ale liczy się przecież dobra zabawa, a niekoniecznie sam końcowy efekt.

Polecam książkę z ogromną ilością fantastycznych pomysłów na sztukę dla dzieci w przedziale wiekowym 6-9 lat (choć dorośli i starsze lub młodsze rodzeństwo też będą się świetnie bawić). Publikacja nie tylko bawi i inspiruje, ale także uczy. Młody artysta pozna między innymi pojęcia takie jak autoportret, abstrakcja, pejzaż, scena rodzajowa, kolaż, mozaika, dowie się kim byli Rousseau, Arcimboldo, Munch, da Vinci i wielu innych. A przede wszystkim pozna różnorodne techniki pracy plastyczno- technicznej i będzie mógł je wykonać własnymi dłońmi. Będzie mógł tworzyć z szablonów oryginalny plener czy scenę z galerii sztuki, będzie też mógł kolorować, wykańczać według własnego pomysłu obrazy, wykonywać kolaż, ramkę, przerobić portret Mony Lisy, wycinać i przyklejać, kopiować małe szkice, uzupełniać obrazki, malować palcami, ozdabiać papierem ozdobnym wszystko, co zechce (i na co Ty mu pozwolisz...), ale to tylko kropla w morzu propozycji z tej książki. Artysta musi mieć pewne predyspozycje, dlatego też Wasze dziecko będzie mogło się sprawdzić w psychoteście. Trzeba mieć także dobrą pamięć, którą wytrenuje w grze, jaką jest artystyczne Memo. No i oczywiście musi być spostrzegawczy- w tym pomoże odszukiwanie różnic między ilustracjami.

Jestem tą książką zachwycona! Jest kolorowa, posiada wiele ruchomych elementów, naklejek, szablonów, wycinanek, miejsc do rysowania. Żałuję, że podręczniki w szkołach do tego typu zajęć tak nie wyglądają. Lekcje wyglądałyby wtedy zupełnie inaczej. Chętnie podarowałabym tę książkę każdemu uczniowi klas 1-3 szkoły podstawowej. A ponieważ nie jestem w stanie tego zrobić, zachęcam Was szczerze do jej zakupu dla Waszych dzieci. Nikt na pewno nie będzie żałować, ani Wy, ani tym bardziej dzieci. A jeśli, jeszcze mi nie wierzycie, przejdzie się do najbliższej księgarni i zajrzyjcie do wnętrza „Sztuki. Kreatywne zabawy i gry” Wydawnictwa Muza. A wtedy zrozumiecie mój zachwyt...

3 komentarze:

 1. Mamy :) niebawem będę o niej pisać :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Do nas ta książka trafiła kilka dni temu i też polecamy z pełną odpowiedzialnością. Zabawy plastyczne to podstawa, a czasem brak pomysłów uniemożliwia stworzenie czegoś fajnego. Taki zbiór pomysłów na zabawę z dzieckiem to idealny pomysł dla poszukujących rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już chciałabym, abynasz szkrab był na tyle duży, żeby razem troszkę kreatywnie powymyślać. Przy okazji zapraszam na mini konkurs na Życie Mamuśki:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...