piątek, kwietnia 13, 2012

„PRZYJACIELE TWOJEGO DZIECKA. Jak pomóc w nawiązywaniu nowych znajomości”, H. Pereira, Wyd. Helion, Gliwice 2008


Pamiętacie swoich przyjaciół z podwórka? Ze szkolnej ławki? Z letnich obozów?Aż łezka kręci się w oku na samo wspomnienie. Przyjaźń jest nieodłącznym elementem okresu dzieciństwa. Nie sposób wymienić wszystkich jej zalet. Z psychologicznego punktu widzenia wzmacnia ona poczucie własnej wartości, daje poczucie bezpieczeństwa, mobilizuje, uczy empatii, szacunku, życzliwości, współpracy. Umożliwia przyjęcie nowej roli społecznej, jaką jest bycie kolegą/ koleżanką, ale także liderem lub współtowarzyszem zabawy. Dzięki przyjaźni można też ćwiczyć samodzielność oraz wchodzenie w dorosłość. Społeczne umiejętności trenowane w dzieciństwie zaowocują w przyszłości.

Prawdopodobnie każdy rodzic chciałby, by jego dziecko potrafiło odnaleźć się w towarzystwie. Nie jest to jednak takie proste, ale na szczęście (lub dla niektórych nieszczęście) mamy na to duży wpływ.

Już od narodzin można wzmacniać pewność siebie naszego smyka. Jest to niezwykle ważne w kształtowaniu się późniejszych relacji społecznych. Dlatego w poradniku tym znajdziecie wskazówki, jak pomóc dziecku w rozwijaniu tej cechy. Musimy także dawać dobry przykład, by maluch mógł podpatrywać, na czym polega wdzięczność, szacunek, odpowiedzialność. A co gdy nasz przedszkolak rozmawia z wyimaginowanym przyjacielem? Czy musimy w tej sprawie konsultować się z psychologiem? A co zrobić, gdy podejrzewamy, że dziecko jest w szkole zastraszane lub samo jest prześladowcą? Jak pomóc, gdy maluch stracił przyjaciela? Co zrobić, by młody człowiek nie wpadł w złe towarzystwo? Autorka stara się to wszystko- a nawet więcej- wyjaśnić.

Przyjaźń choć piękna, nie jest łatwa. Uczmy jej więc już od najmłodszych lat.

Książka do nabycia między innymi w księgarni internetowej Sensus.pl .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...