poniedziałek, października 20, 2014

NIEZBĘDNIK MAŁEGO PŁYWAKA, CZYLI IDZIEMY Z MALUSZKIEM NA BASEN

http://dziecisawazne.pl/niezbednik-malego-plywaka-czyli-idziemy-z-maluszkiem-na-basen/

Co zabrać ze sobą, wychodząc z Maluszkiem na basen? Nie tylko kąpielówki i ręczniki!

Coraz więcej maluchów uczestniczy w zajęciach oswajania z wodą. Nie chodzi o pluskanie się w domowej wannie czy ogrodowym baseniku, choć to też fajna sprawa. Mowa o adaptacji na pływalni.

Oswajanie z wodą dziecko może zacząć już w wieku trzech miesięcy.
W tego typu zajęciach z dzieckiem uczestniczy zawsze rodzic bądź inna bliska osoba, np. babcia. Staje się ona oparciem, kompanem w trakcie dobrej zabawy oraz pocieszycielem w trudnych i nieznanych sytuacjach. Skutkuje to wzmocnieniem więzi emocjonalnej między dzieckiem a dorosłym, zwiększeniem zaufania, poznaniem siebie nawzajem. To także świetny sposób na wspólne i aktywne spędzenie wolnego czasu.

Zajęcia na basenie prowadzone z profesjonalnym instruktorem mają niebagatelny wpływ na rozwój maluszka. Między innymi stymulują koordynację ruchową, wzmacniają mięśnie, zapobiegają wadom postawy, a nawet zwiększają odporność organizmu! Dziecko uczy się także nawiązywania kontaktów społecznych – zajęcia są prowadzone w grupie rówieśników. I jeszcze jedno – dzięki oswajaniu z wodą na basenie dziecko pokonuje swój lęk, który może się wyrażać np. podczas mycia głowy w domowej wannie czy pod prysznicem.

Wybierając się na basen z maluszkiem, musimy być przygotowani oraz dobrze wyposażeni. Dopilnujcie, by godzinę przed rozpoczęciem zajęć dziecko zjadło w domu wartościowy posiłek. Jedzenie tuż przed zabawą w wodzie może skutkować ulewaniem, kupką bądź bólem brzuszka. Lepiej tego uniknąć. Równie ważne jest to, by maluch był wyspany. Zmęczenie na pewno samoistnie nie minie po wejściu do basenu. A co wziąć ze sobą na pływalnię?

Niezbędnik małego pływaka:
 • 2 ręczniki: dla dziecka oraz dla siebie,
 • klapki dla rodzica i jeśli dziecko jest już tuptające, to również i dla niego,
 • 2 specjalne pieluchy do pływania lub wielorazowe kąpieluszki,
 • 2 pieluchy marki używanej na co dzień,
 • produkt pod prysznic dla niemowląt i kosmetyki dla dorosłego (kosmetyki najlepiej zabrać w specjalnej torbie, którą będziemy mogli zostawić w basenowej łazience),
 • grzebień lub szczotka do włosów dla małego i dużego,
 • woda morska do nawilżania małego nosa po pływaniu,
 • aspirator do noska- może się przydać,
 • mała zabawka, którą brzdąc się zainteresuje na przewijaku – to bardzo ważna sprawa!,
 • wartościowy posiłek, którym warto zaspokoić głód małego pływaka.

Tak przygotowani na pewno ominiecie nieprzyjemne niespodzianki. A jeśli zabieracie ze sobą widownię, np. drugiego rodzica, dziadków, rodzeństwo, koniecznie poproście ich o zabranie aparatu fotograficznego lub kamery. Niech uwiecznią to, co się dzieje z wami w wodzie.


*Powyższy artykuł ten mojego autorstwa pochodzi z portalu Dzieci Są Ważne (kliknij tutaj).

1 komentarz:

 1. Mój synek kocha pływać, bardzo często wybieramy się więc całą rodzinką na basen. Niedawno otworzyli nieopodal nas nowe, otwarte kąpielisko, w którym dzieci mogą korzystać z bezpiecznych zjeżdżalni. Początkowo obawiałam się tylko tego, że kąpielisko, które każdego dnia odwiedzają setki ludzi ciężko będzie utrzymać w należytej czystości... Szybko okazało się jednak, że do czyszczenia basenu wykorzystuje się profesjonalne odkurzacze basenowe, które nie tylko świetnie czyszczą dno i ściany basenu, ale również schody i linię wodną.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...