poniedziałek, maja 05, 2014

"NIEBIESKIE STREFY", D. Buettner, Wyd. Galaktyka 2014


Czy gdyby istniała pigułka zapewniająca nieśmiertelność, zdecydowalibyście się ją połknąć?
Starość kojarzy się nam z cierpieniem, bólem, chorobami, niedołężnością i w końcu ze śmiercią. Jedni nie chcą dożyć swojej starości, bojąc się cierpienia fizycznego i psychicznego, samotności czy uzależnienia od najbliższych. Inni, choć jest ich zdecydowanie mniej, czekają na wiek emerytalny, by w końcu zacząć się samorealizować- podróżują, uprawiają ulubioną dyscyplinę sportową, powracają do porzuconego niegdyś hobby. Taką starość chciałabym dla siebie, ale jak rzeczywiście będzie? Okazuje się, że mam na to wpływ już dzisiaj. Każdy z nas, może w przyszłości zostać zdrowym, uśmiechniętym, pełnym wigoru seniorem! Czy to nie wspaniała wiadomość?

Wiecie co to są Niebieskie Strefy? To miejsca na ziemi, gdzie żyje najwięcej stulatków. Oczywiście takim miejscem jest Japonia, ale także Europa i USA! Dan Buettner przebył Niebieskie Strefy, by dokładnie poznać ludzi żyjących najdłużej na świecie. Długie rozmowy oraz obserwacje pozwoliły mu na odkrycie ich codziennych rytuałów, filozofii, wartości, sensu egzystencji, diety, stylu życia. Na podstawie tych spotkań napisał książkę "Niebieskie strefy". Oprócz historii poznanych osobowości, zawarł w niej informacje o najnowszych badaniach z dziedziny geriatrii, a także opracował 9 lekcji długowieczności. W dużym skrócie:

Lekcja 1. Zadbaj o naturalny ruch, czyli bądź aktywny w sposób, który nie wymaga myślenia.

Lekcja 2. Hara hachi bu, czyli bezboleśnie ogranicz liczbę kalorii o 20%.

Lekcja 3. Roślinny punkt widzenia, czyli unikaj mięsa i przetworzonego jedzenia.

Lekcja 4. Grona życia, czyli pij czerwone wino (z umiarem!).

Lekcja 5. Miej cel, czyli patrz z szerszej perspektywy.

Lekcja 6. Nie śpiesz się, świat poczeka, czyli zwolnij, pozbądź się stresu.

Lekcja 7. Duchowa więź, czyli bądź członkiem wspólnoty duchowej.

Lekcja 8. Najbliżsi na pierwszym miejscu, czyli niech rodzina będzie dla ciebie priorytetem.

Lekcja 9. Wśród swoich, czyli otaczaj się ludźmi myślącymi podobnie jak ty.

Jeśli sądzicie, że lektura ta jest adresowana do ludzi dojrzałych wiekiem, jesteście w błędzie. To książka dla ludzi w każdym wieku, gotowych zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze. Dla czytelników świadomych siebie, nie bojących się refleksji, a w konsekwencji zmian dotychczasowej egzystencji. Koniec z życiem FAST. Czas na bycie SLOW!

1 komentarz:

  1. Myślę, że książka bardzo by mi podpasywała ale jako opowieść po w dzisiejszej Polsce trudno spełnić powyższe punkty :) Co do starości to mnie ona bardzo przeraża - mam nadzieję, że uda nam się zbudować nowe pokolenie, gdzie my jako staruszkowie będziemy kochani i szanowani do ostatnich dni.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...