wtorek, maja 27, 2014

"ALICJA W KRAINIE CZARÓW", na motywach powieści L. Carrolla, Wyd. Olesiejuk 2014


Tym razem chciałabym przedstawić Wam metodę usprawniającą czytanie. Stosuje się ją u dzieci, które znają już wszystkie litery i potrafią je składać w wyraz. Tą metodą jest czytanie w parach z rodzicem. Pierwszym krokiem jest pozwolenie dziecku wybrać interesującą książkę. Następnie oczywiście należałoby wybrać dogodne miejsce do czytania- tam, gdzie nic Was nie będzie rozpraszać, będzie cicho, wygodnie i przyjemnie. Czytanie tekstu rozpoczyna rodzic. Robi to półgłosem, spokojnym tempem, wydłużając delikatnie wyrazy oraz zwracając uwagę na znaki przestankowe. Unikajmy głoskowania, sylabizowania oraz skandowania. Naszym celem jest pokazanie dziecku odpowiedniego sposobu czytania (początkowo w zwolnionym tempie). Krótko po rozpoczęciu lektury, włącza się również dziecko, starając się czytać równo z nami. Kiedy słyszymy, że mały czytelnik dobrze sobie radzi, ściszamy swój głos (ale czytamy dalej wspólnie) i przestajemy wydłużać wyrazy. Kiedy zaobserwujemy problemy z zacinaniem się, przekręcaniem wyrazów, w niepoprawnym ich odczytywaniu, ponownie włączamy się do czytania półgłosem w zwolnionym tempie. Taka forma wspólnego czytania z dzieckiem powinna odbywać się codziennie, minimum 10 minut. Systematyczność ma tu kluczowe znaczenie! Zapewniam Was, że stosując ten trening szybko zauważycie pozytywne zmiany w tempie i poprawności czytania :)

Jeśli na półce z książkami znajdzie się najnowsze wydanie "Alicji w Krainie Czarów" na motywach Lewisa Carrolla Wydawnictwa Olesiejuk, jestem pewna, że właśnie tę lekturę wybierze Wasze dziecko (w tej samej serii ukazał się "Pinokio"). Jest to przepięknie i oryginalnie wydana klasyka literatury dziecięcej. Wielki format 29, 5x 36,5 cm, twarda oprawa, magiczne i kolorowe ilustracje urzekają jako pierwsze. Kiedy zaczynamy czytać, z każdym kolejnym zdaniem wraz z dzieckiem wkraczamy w niesamowitą historię o Alicji i niezwykłej krainie (jako mała dziewczynka marzyłam, by też przeżyć podobną przygodę...). Opowieść jest cudowna, bardzo dobrze przełożona. Treść zapewne pamiętacie, więc nie będę jej streszczać.

Wielkość liter w tym wydaniu idealnie odpowiada potrzebom młodych czytelników, dlatego jest to idealny wybór na wspólny trening czytania. Polecam!

1 komentarz:

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...