piątek, stycznia 25, 2013

„WYCHOWANIE W DUCHU EMPATII”, M.B. Rosenberg, Wyd. MiND 2012

Mało jest ludzi znanych i cenionych, którzy publicznie potrafią się przyznać do swoich porażek. Tym bardziej mało jest specjalistów z dziedziny pedagogiki czy psychologii, którzy otwarcie mówią o swoich wychowawczych błędach. Jednak Marshall B. Rosenberg nie wstydzi się głosić wszem i wobec o swoich niedoskonałościach w roli ojca. Jest na tyle mądrym i świadomym rodzicem, by porażki poddawać refleksji, wyciągać z nich naukę, nie powtarzać błędów i przekazywać innym swoje doświadczenia.

Marshall B. Rosenberg jest znanym na całym świecie psychologiem, mediatorem, twórcą Porozumienia bez Przemocy. Jest to sposób komunikacji oparty na empatii, uczuciach, potrzebach obu stron oraz zastosowaniu określonego języka, tak by uniknąć agresji, a jednocześnie wesprzeć współdziałanie. Droga, by to osiągnąć nie jest łatwa, o czym przyznaje sam autor, ale trzeba mieć świadomość i starać się dążyć do otwartości i wzajemnego szacunku.
W książce „Wychowanie w duchu empatii” Rosenberg opisuje i podaje wiele przykładów na to, jak sam uczył się języka zorientowanego na potrzeby swoich dzieci. Twierdzi on, że wiele zmienia podejście do pociechy- kiedy czegoś oczekujemy zawsze prośmy, nigdy żądajmy! Karanie i nagradzanie to ta sama płaszczyzna manipulacji, powinniśmy więc zapomnieć o takich formach „motywacji”. I jeszcze coś równie istotnego- „naszym celem nie jest być dobrym rodzicem- ale rodzicem mniej głupim”. Przypominajmy sobie te słowa w trudnych chwilach.

Niniejsza publikacja to krótka historia dochodzenia do Porozumienia bez Przemocy, która mogła i może się wydarzyć w każdej potencjalnej rodzinie, a jednak jest opisem osobistych doświadczeń samego mistrza (który skromnie się za takiego nie uważa), jakim jest Marshall B. Rosenberg.

Ciekawa lektura, „do połknięcia” w krótkie popołudnie.

1 komentarz:

  1. Przeczytałam w 3 godziny z dzieckiem przy piersi, w chuście, mieszkając jedną ręką zupę. Nie mogłam się oderwać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...