wtorek, stycznia 10, 2012

„ROZWÓJ INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ TWOJEGO DZIECKA”, L. Lantieri, Wyd. Helion, Gliwice 2009


Inteligencja emocjonalna została odkryta przez światowej sławy psychologa- Daniela Golemana. Są to umiejętności oparte na empatii, rozumieniu oraz kontrolowaniu swoich stanów emocjonalnych, radzeniu sobie ze stresem czy samomotywacji. Liczne badania dowiodły, iż ludzie posiadający wysoce rozwiniętą inteligencję emocjonalną lepiej radzą sobie w życiu, rzadziej cierpią na zmiany nastroju, nie są agresywni,  łatwiej nawiązują i utrzymują kontakty interpersonalne.

We współczesnym świecie pełnym niepewności, szybkich zmian, rywalizacji, a przede wszystkim stresu już od najmłodszych lat nasze dzieci walczą o „przetrwanie” i dobrą pozycję w dorosłym życiu, tracąc równowagę umysłu i ciała. By obyło się jednak bez większych problemów lub niepowodzeń, my- rodzice i nauczyciele powinniśmy ich do tego odpowiednio przygotować. Pomoże  nam w tym przewodnik pt. „Rozwój inteligencji emocjonalnej Twojego dziecka”. Znajdziemy w nim mnóstwo propozycji autorstwa Daniela Golemana, pozwalających rozwinąć u najmłodszych „samoświadomość (…); umiejętność lepszego relaksowania się i uwalniania od napięcia fizycznego; umiejętność większego skupienia i koncentracji, co jest kluczowe w procesie nauki; zdolność skutecznego radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami poprzez spokojniejsze reagowanie na stres; wzmożoną kontrolę nad myślami i mniejszą dominację niepożądanych myśli; zwiększoną możliwość głębokiej komunikacji i zrozumienia pomiędzy rodzicem a dzieckiem (...)”. Uzupełnieniem książki jest dołączona płyta cd z ćwiczeniami z lektorem.

Zamiast zapisywać swoje dziecko na wiele zajęć pozalekcyjnych, poświęćmy mu czas na rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Naprawdę przyniesie im to więcej korzyści.

Na zakończenie dodam, iż autorka- Linda Lantieri- pracowała z dziećmi, młodzieżą oraz nauczycielami na Dolnym Manhattanie, którzy rankiem 11 września 2011 roku przebywali właśnie w szkołach w okolicach wież World Trade Center i byli świadkami ataku. Pomogła ona młodym ludziom w poradzeniu sobie z silnymi uczuciami niepokoju i stresu, które towarzyszyły im po tych tragicznych wydarzeniach. Teraz tworzy programy profilaktyczne realizowane na całym świecie.

Przewodnik polecam rodzicom, nauczycielom, pedagogom, psychologom, terapeutom i wszystkim pracującym z dziećmi w różnym wieku. Można go nabyć w księgarni internetowej Sensus.pl .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...