poniedziałek, czerwca 27, 2011

„SZKOŁA RODZENIA” POD RED. D. ĆWIEK, Wyd. PZWL, Warszawa 2010

Ogólnymi celami szkół rodzenia są ćwiczenia fizyczne kobiet ciężarnych, przygotowanie do porodu obojga rodziców oraz pielęgnacja noworodka. Program szczegółowy różni się w zależności od szkoły.

W Polsce na zajęcia dla przyszłych rodziców uczęszcza zaledwie 20% z nich. W innych krajach Europy odsetek ten jest o wiele większy. Dlaczego u nas jest inaczej? Można podejrzewać, że przeważają względy finansowe. Niestety zajęcia takie nie są tanie, średni koszt całego kursu to ok. 500zł w większych miastach. Niektóre kobiety są aktywne przez całą ciążę i nie mają zwyczajnie czasu na dodatkowe zajęcia. Inne z kolei, muszą leżeć i przebywać w domu. Są też i takie, które twierdzą, że pod wpływem stresu rodzenia i tak nie będą w stanie przypomnieć sobie zaleceń specjalistów ze szkoły.

I właśnie wszystkim tym, którzy nie wybierają się do szkoły rodzenia oraz tym, którzy uczęszczają, lecz potrzebują uzupełnienia zdobytej wiedzy i umiejętności polecam tę książkę. Z pewnością lektura nie przygotuje nas tak dobrze jak warsztaty, lecz dostarczy sporej wiedzy na tematy okołoporodowe. Wszyscy autorzy to praktykujący w Polsce specjaliści od położnictwa oraz rehabilitacji, znający doskonale realia naszych szpitali.

Książka podzielona jest na sześć części: ciąża, przygotowanie do porodu, poród, połóg, karmienie piersią oraz noworodek.

W części pierwszej czytelnicy otrzymają informacje o zmianach ogólnoustrojowych w ciąży, higienie, zasadach odżywiania, zaleceniach przy występujących dolegliwościach oraz badaniach. Ciężarne poznają także ćwiczenia fizyczne, które mogą wykonywać samodzielnie w domu, oczywiście pod warunkiem, że nie ma do tego przeciwwskazań lekarskich. Każde ćwiczenie jest dokładnie i jasno opisane oraz przedstawione na zdjęciach.

Część druga to praktyczne rady dotyczące przygotowania do porodu. Podkreślono tu znaczenie pozytywnego podejścia psychicznego oraz przygotowania fizycznego. Znaleźć tu można także listę niezbędnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą do szpitala.

O różnych sposobach porodu, metodach zmniejszania bólu, postępowaniu z noworodkiem po narodzinach, czytelnicy przeczytają w części trzeciej.

Dalej dowiemy się wiele o czasie połogu zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim. Jakie wówczas zachodzą zmiany, jakiej opieki wymaga kobieta, jakie problemy mogą się pojawić, jak się odżywiać, by nie zaszkodzić dziecku oraz by szybko dojść do siebie, a także jaka gimnastyka jest zalecana w tym okresie.

Kolejna część to ogromna baza informacji o karmieniu piersią.

Ostatnia już dotyczy noworodka- fizjologicznych stanów przejściowych, pielęgnacji, masażu, pierwszych badań medycznych oraz wyprawki.

Poza rzetelną wiedzą, jaka zawarta jest w tym podręczniku rodzenia, ogromną zaletą jest duża ilość zdjęć uzupełniających treści oraz liczne wykresy i tabelki. Wszystko to sprawia, że podane informacje są bardziej czytelne i zrozumiałe.

1 komentarz:

  1. O! Fantastyczna propozycja Będę musiała skorzystać, bo co jak co ale nie dla mnie taka zwykła szkoła rodzenia Warszawa i jej ceny po prostu nie są na moją kieszeń :(

    Pozdrawiam i dziękuję za propozycję książki.
    Kasia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...