niedziela, czerwca 26, 2011

„KSIĘGA DZIECI” OSHO, Wyd. Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza (obecnie Wyd. Czarna Owca), Warszawa 2008


Kilka mądrości Osho dotyczących dzieciństwa:

Dzieci wnoszą smak innego świata, gdyż narodziły się niedawno. Są przybyszami z innego świata. Jest w nich ciągle obecna cisza łona, cisza całego istnienia.”

Dziecko rodzi się z twego ciała, ale nie należy do ciebie. Możesz dziecko obdarzyć miłością, lecz nie możesz mu narzucać swoich poglądów. Nie powinieneś obciążać dziecka swoimi zaburzeniami. Czy możesz wyrazić zgodę na to, by dziecko rozwijało się we własnym rytmie? Czy możesz mu zagwarantować wolność bycia sobą? Jeżeli jesteś na to gotowy, w porządku. Jeśli nie- zaczekaj.”

Najpierw stań się człowiekiem dojrzałym, a potem powołaj na świat potomstwo. Stań się osobą zagłębioną w medytacji, spokojną i wyciszoną. Uwolnij się od neurotycznych konfliktów wewnętrznych. Czekaj na tę chwilę, kiedy staniesz się całkowicie czysty. Wtedy właśnie możesz dać dziecku życie. Gdy się narodzi, będziesz w stanie je kochać. W ten sposób przyczynisz się do powstania lepszego świata.”

Najpierw rozwiń właściwe predyspozycje, zdolności twórcze, radość, celebruj swoje istnienie, a następnie zaproś dziecko. Wtedy będziesz mógł mu przekazać coś wartościowego.”

Pomóż dziecku i ciesz się procesem jego narodzin. Podejdź do tego jak do wielkiego orgazmu.”

Okazując im (dzieciom, przyp. Odkrywczej Mamy) miłość i szacunek, spowodujesz, że nie pójdą w niewłaściwym kierunku.”

Społeczeństwo składa się z ludzi przeciętnych, ponieważ prawie nikt nie podąża za swoim przeznaczeniem. Każdy staje się kimś innym. Nie jest sobą. Cokolwiek taka osoba robi, nie osiąga pełni, nie odczuwa radości ani spełnienia.
Praca wychowawcza rodziców jest niezwykle subtelna i drogocenna. Od niej zależy bowiem całe dalsze życie dziecka. Nie narzucaj dziecku pozytywnego programu. Pomóż mu na wszelkie możliwe sposoby podążać za tym, czego pragnie.”

Żadna matka i żaden ojciec nie chcą, by ich dziecko było nieszczęśliwe. Sądzą, że jeżeli dziecko zostanie profesorem, inżynierem, naukowcem, będzie szczęśliwe. Skąd to wiedzą? Ich dziecko będzie szczęśliwe tylko wtedy, kiedy stanie się tym, kim ma być. Dziecko może jedynie rozwinąć swój potencjał. Dlatego należy stwarzać mu jak najlepsze warunki oraz zapewnić wolność.”

Prawdziwa edukacja uczy cię, jak być autentycznie samym sobą.”

Życie nadało ci taką właśnie godność, wynikającą z twego niepowtarzalnego charakteru. Nie bądź więc naśladowcą. Nie powtarzaj bezmyślnie, nie małpuj. Nie bądź kopią.”

Dzieci są bardziej inteligentne od dorosłych. Należy raczej uczyć się od dzieci, zamiast próbować je uczyć. Porzuć głupie przekonanie, że to ty powinieneś uczyć dzieci. Obserwuj dzieci, dostrzeż ich autentyczność i spontaniczność, ich skupienie. Zauważ, jak są czujne, a jednocześnie pełne sił witalnych i radości. Dzieci są czarujące, wypełnione entuzjazmem.”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...