wtorek, czerwca 21, 2011

„LUŚKA NA PLANECIE DZIECKO” P. HOLTZ, Wyd. Mamuka, Warszawa 2011


Uwielbiam czytać! To chyba widać po ilości i częstotliwości dodawanych recenzji na blogu. Czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce (a raczej oczy), choć zdarza się, że nie kończę lektury. Sięgając po „Luśkę na planecie Dziecko” Pauliny Holtz byłam pewna, że nie dotrwam do ostatniej strony. Bo co mi będzie radzić jakaś aktorka (kojarzona z serialem „Klan”)? Myślałam- pewnie napisała, że ciążę przeszła rewelacyjnie, nie miała rozstępów, nie przytyła, a macierzyństwo to sam relaks. Grubo się jednak pomyliłam! Książkę „połknęłam” w całości w jedno popołudnie! I wcale nie znalazłam w niej przesłodzonych opowieści czy cudownych rad.

Autorka przeprowadza liczne rozmowy z różnymi ciekawymi osobistościami, dociekając niczym ODKRYWCZA MAMA jakie są różnice w postrzeganiu macierzyństwa i dzieciństwa dawniej a dziś, jak wygląda poród w USA i w Szwecji, jak zadbać o związek partnerski po porodzie, czy uczęszczanie na zajęcia szkoły rodzenia zapewni lepszy poród oraz czy warto pobierać krew pępowinową. Dostarcza też bazy informacji o odżywianiu w ciąży, przygotowaniu wyprawki noworodka, laktacji, doborze ciuchów ciążowych i o wielu innych rodzicielskich sprawach. A wszystko to przeplatane jest powieścią beletrystyczną o tytułowej Luśce. Jej ciążowe przygody opisane są troszkę w krzywym zwierciadle, co daje czytelniczkom niezłą dawkę śmiechoterapii i zachęca do innego spojrzenia na siebie.

Warto sięgnąć po tę książkę, zamiast czytać nie zawsze kompetentne czasopismo dla przyszłych i młodych rodziców.

1 komentarz:

  1. Książka w lekki sposób, na przykładzie Luśki i Krzyśka, pokazuje zmagania dzisiejszych trzydziestolatków w oczekiwaniu na dziecko. Razem z bohaterami przechodzimy przez okres ciąży, rozwiewamy mity dotyczące ciąży i porodu, karmienia piersią, seksu w ciąży, wybieramy wyprawkę i szukamy sposobów na bycie rodzicem. Bohaterowie urodzeni i wychowani w czasach PRL usiłują przystosować się do nowych trendów: długiego karmienia piersią, porodów naturalnych, noszenia w chuście, rozpoznawania rodzajów płaczu i wszystkiego tego, co we współczesnych poradnikach nazywane jest „umiejętnością”. Autorka poprzez ciekawe wywiady z ekspertami, z doświadczonymi rodzicami oraz ze znanymi osobami (m.in. z Beatą Tyszkiewicz, Sylwią Chutnik, Beatą Tadlą, Kariną Kunkiewicz, Moniką Mrozowską) pokazuje nam różne sposoby na bycie rodzicem. Uświadamia nas jak ważnym jest kierowanie się własnym instynktem, by samodzielne zdecydować, które z wielu rozwiązań proponowanych przez otoczenie, media czy poradniki zastosujemy. Teraz także w formie ebooka http://www.ksiegarnia123.pl/p/31875/luska-na-planecie-dziecko-nieporadnik-swiadomego-rodzica

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...