piątek, listopada 02, 2018

A TO CIEKAWA HISTORIA...


"Historia może być straszna. Strasznie trudna do wkucia. Problem w tym, że ciągle się zmienia. W matmie wiadomo, że dwa dodać dwa to cztery, a w chemii woda zawsze składa się z wodoru i tlenu.
     Jednak w historii sprawy nie są już takie proste. W historii >>fakt<< czasami wcale nie jest faktem. W rzeczywistości jest tylko czyimś poglądem. A różni ludzi mogą mieć różne poglądy."
(fragment "Ci wredni Rzymianie" T. Deary, tłum. J. Kilian, Wyd. Egmont 2018)


Dlatego warto poszerzać swoje horyzonty, na przykład czytając historyczne lub popularno- naukowe książki. Problem jednak w tym, że niektóre z nich mogą być... koszmarnie nudne! A nie mogłyby być zabawne 😜?! Od razu szybciej zapamiętałoby się fakty (hmmm poglądy?), daty i sens historii! Okazuje się, że są takie tytuły i to adresowane do młodzieży! Jest więc szansa, że młody człowiek nie zniechęci się do ciekawej, aczkolwiek daaaaawnej przeszłości, a zainteresuje się nią. Dorosłym też polecam!


Seria Strrraszna historia Wydawnictwa Egmont to 6 tytułów, które sprawią, że historia przestanie być nudna. To światowy bestseller, przetłumaczony w ponad 30 językach, w końcu także na polski 😊. Każdy tom przedstawia inny kawał przeszłości: "To okropne średniowiecze", "Ci wredni Rzymianie", "Ci rewelacyjni Grecy", "Ci okrutni Wikingowie", "Ci paskudni Aztekowie", "Ci niewiarygodni Inkowie". Przyznam, że już same tytuły intrygują! Przeczytałam trzy z nich i w niektórych momentach pękałam ze śmiechu, choć musicie wiedzieć, że jest tu wszechobecny humor typowo angielski- dość specyficzny i nie każdemu odpowiadający. Komiksy natomiast, których jest mnóstwo w powyższych książkach, są rozbrajające i sprawiają, że wiedza sama zostaje w głowie!


W serii Strrraszna historia, przeszłość w dużej mierze omówiona jest w odniesieniu do Wielkiej Brytanii i samych Brytyjczyków, ale jest też wiele "uniwersalnych" prawd, wspólnych innym narodom. I tak na przykład w części "To okropne średniowiecze", poza wyłącznie brytyjskim kalendarium, przeczytamy ciekawostki i dowcipy o drabinie feudalnej, zarazie morowej, życiu rycerzy, odżywianiu się (😊 coś dla mnie 😅), dziecięcych zabawach, wierze w nadprzyrodzone moce, a na koniec możemy rozwiązać quiz, z którym raczej nie spotkamy się w szkole 😉."Ci rewelacyjni Grecy" natomiast to kopalnia wiedzy o starożytnej Grecji: o bogach, koniu trojańskim, sztuce, Spartanach, Ateńczykach, Persach, Aleksandrze III Wielkim, greckich wyroczniach i w ogóle o ówczesnym życiu. Niesamowicie ciekawe i zabawne jednocześnie! Jest też test dla belfra 😁."Ci wredni Rzymianie" to z kolei opowieść o... Brytyjczykach oczywiście! A przy okazji trochę o rzymskiej armii, Celtach, rzymskich władcach, religii, jedzeniu, grach i zabawach towarzyskich i inne ciekawostki. Ciekawe, czy nauczyciel historii poradziłby sobie z serią pytań tu zadanych...?

Kategoria wiekowa: 13+
Ilość stron:
144
Oprawa:
miękka


A dla młodszych dzieci, polecam serię wydaną przez Media Rodzinę Tu powstała Polska. Znajdziemy w niej kilka tytułów: "Czasy wojów i rycerzy", "Jak budowano kościoły i pałace?", "Życie w grodzie" oraz "Na dworze króla". Ponieważ mój Syn interesuje się rycerzami, mamy w naszej biblioteczce pierwszy tytuł, ale myślę, że niedługo sięgniemy po kolejne. Seria przybliża najmłodszym kulturę Piastów, czyli początki państwa polskiego.


Jak dowiemy się z książki, wiele zabytków z czasów pierwszych Piastów, znajduje się w muzeach Ziemi Gnieźnieńskiej. To właśnie na podstawie tych pamiątek wykonano większość ilustracji do tej serii. To niewątpliwie atut publikacji!


Każdy z tytułów to nieco ponad dwadzieścia stron. Zamieszczono na nich podstawowe informacje, napisane prostym w odbiorze językiem. Ilustracji jest wiele- wszystkie kolorowe, duże i- kolejna zaleta!- opisane z wyjaśnieniem, bo przecież dawne życie bardzo różniło się od dzisiejszego i dzieciom trudno byłoby zrozumieć, dlaczego Piastowie tak wyglądali, wykonywali "dziwne" czynności, używali "śmiesznych" przedmiotów.


Seria
Tu powstała Polska to ciekawa i cenna lekcja historii Polski. Warto, by miał o niej pojęcie każdy młody Polak i Polka 😊.

Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron:
48
Oprawa:
miękka3 komentarze:

  1. "Strrraszną historię" pamiętam z gimnazjum. Pamiętam też dziwne spojrzenie mamy, kiedy stałam przy półce i je oglądałam. Po chwili mama stała tam ze mną, a ja gadałam jak katarynka, opowiadając o serii ;) Takich książek się nie zapomina ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba muszę się zapoznać z tą serią.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...