poniedziałek, listopada 19, 2018

NA DOBRY SEN...


Niektóre dzieci przed snem muszą wypić ciepłe mleko. Inne nie zasną bez głaskania po główce przez mamę lub tatę. Są i takie, które przed nocą mają rytuał układania w łóżku ukochanych pluszaków. Bez dwóch zdań, każdy maluch potrzebuje przytulaska i całuska. Wielu ludzi- młodych czy starych- nie może też zasnąć bez książki. Muszą przeczytać choćby jeden rozdział... Do tej grupy należą Moje Dzieci. A Wasze też?

Poniżej przygotowałam zestawienie nowości wydawniczych dla najmłodszych w różnym wieku, które idealnie pasują na lekturę przed snem 😌💤.


"Zaśnij z Fafikiem" Robert Trojanowski, Wyd. Publicat 2018


O Fafiku pisałam już tu i tu. Tym, którzy jeszcze go nie znają, przedstawię: oto Fafik- sympatyczny piesek, który lubi dzieci. Nie gryzie, gdy się go głaszcze, ani nie szczeka, strasząc maluchy. Za to merda ogonem, podaje łapę, leży, aportuje. I to na polecenie dziecka- małego czytelnika!

Tym razem Fafik idzie spać. Jest bardzo zmęczony całodzienną zabawą. Dlatego kładzie się do łóżeczka, a maluch ma go przykryć kołderką, dać buziaka, przytulić... Potrzebna jest jeszcze cisza... Trzeba też zgasić światło, naciskając na narysowany guzik. Piesek ziewa... A może Twoje dziecko zrobi to samo? Pamiętajcie o zasłanianiu ust dłonią! Och, oczy już się same zamykają... Zamknijcie wspólnie oczy i posłuchajcie bicia serca... Stuk... stuk... stuk... stuk...




"Zaśnij z Fafikiem" to cudowna, ciepła, wyciszająca opowieść dla każdego maluszka. Dziecko pokocha psiaka od pierwszej strony i będzie chciało go uśpić, a dzięki temu wprowadzi się w odpowiedni nastrój.



Książka została skonsultowana z psychologiem dziecięcym, zapewniając małemu czytelnikowi emocjonalną i fizyczną bliskość, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Do tego jednostajny, powtarzający się rytm i elementy tekstu i już można zasypiać...

U nas książka zdecydowanie skraca czas zasypiania Dzieciaków 😉.


Kategoria wiekowa: 0-6
Ilość stron: 56
Oprawa: twarda



"Biały jak śnieg i czarny  jak węgiel" Hilli Rand, tłum. A. Michalczuk- Podlecki, Wyd. Ezop 2018




W pewnym małym domku mieszkały dwa koty- jeden biały jak śnieg, drugi czarny jak węgiel. Amadeusz oraz Ludwik. Byli oni dobrymi przyjaciółmi.

Pewnego dnia, rodzina u której mieszkali opuściła swój rodzinny dom na cały długi rok, pozostawiając kotom pod opiekę swój dobytek.

Każdy dzień wyglądał podobnie, a o każdej pełnej godzinie działo się coś innego i jednocześnie coś ważnego.
O godzinie ósmej przychodził listonosz.
O dziewiątej przejeżdżała cysterna z mlekiem.
O dziesiątej nadjeżdżał rowerem sprzedawca ryb.
O jedenastej przechodziła chodnikiem grupa dzieci.
O dwunastej nadchodził pies.
O pierwszej przez ulicę przechodzili ludzie spieszący się z pracy do domu na obiad lub wracający z powrotem do swoich obowiązków.
I tak, godzina po godzinie mijał dzień za dniem. Wieczorem zmęczone koty nie szły jednak tak od razu spać... A co robiły?
Przeczytajcie ze swoimi pociechami 😊.



To piękna, ciepła, spokojna opowieść o rytmie dnia i nocy. Spodoba się i Wam i milusińskim 😉.

Urocze ilustracje, kwadratowy format, twarda okładka dopełniają klasy tej książeczce 👍.


Kategoria wiekowa: 5-8
Ilość stron: 26
Oprawa: twarda


"Jak Stryjenka Milenka palec od ssania uratowała" Anna Kaszuba- Dębska, Wyd. Debit 2018



Podczas zabawy, nieobecności mamy, przy zasypianiu...Oj, nie jedno dziecko lubi "pakować" paluszki do ust... A problem jest złożony- nie dosyć, że bakterie i wirusy mają łatwą drogę, to nieszczęsne palce, a najczęściej jest to jednak kciuk, jest w opłakanym stanie! Czerwony, łuszczący się, czasem z bąblami... I jeszcze aż strach o zgryz! To może mimo wszystko wrócić do smoka...? Rodzice głowią się, co jest przyczyną natrętnego ssania kciuka i co począć, by temu zaradzić?! Może spróbujecie biblioterapii?

Proponuję Wam opowieść o Stryjence Milence, siostrach: Basi, Kasi i Natasi, braciach: Witasiu, Jasiu oraz Stasiu. Jedno z nich, choć dzidziusiem już nie jest, notorycznie ładuje do buzi paluszek! Nic nie pomaga! Aż w końcu pewna opowiedziana historia zmienia wszystko. Zanim jednak jej wysłuchasz, musisz coś wiedzieć:

"Jeśli szukasz bajki o szczęśliwym zakończeniu, to jesteś na dobrej drodze. Ale zanim dotrzesz do końca tej opowieści, czeka cię wiele niespodzianek i dziwnych, czasem nawet przykrych i strasznych zawirowań. Jeśli zatem masz słabe nerwy albo sikasz w majty ze strachu, to poczytaj sobie bajki o słodkich królewnach i milusich królewiczach. Ta historia, choć kończy się szczęśliwie, choć występują w niej postacie o miłych twarzach, schludnie ubrane i dobrze wychowane, to uważaj! bo może wywołać nieprzyjemny zimny dreszcz na twoich plecach.
Ale jeśli nie jesteś jakimś spanikowanym strachajłą i cykorem i prawie niczego się nie boisz, to posłucha tej opowieści (...)".



Po takim wstępie, Moje Dzieci, chociaż nie pamiętają już nawet czasu ssania wszystkiego co było w zasięgu ich możliwości, tarzały się ze śmiechu i krzyczały: czytaj, czytaj! Ostatecznie czytaliśmy tę książeczkę od deski do deski przez kilka wieczorów z rzędu, aż w końcu to ja zaprotestowałam! Ileż można- zróbmy sobie przerwę! Ale przyznaję- tytuł starannie wydany, ciekawy i warty zainteresowania, szczególnie jeśli borykacie się z opisanym problemem. Może akurat Stryjenka Milenka uratuje paluszek i Waszego dziecka? 😉

Kategoria wiekowa: 5-8
Ilość stron: 48
Oprawa: twarda


"Reksio. Niezawodny przyjaciel", "Reksio. Zimowa przygoda" Maria Szarf, Wyd. Papilon 2018


Reksia znają chyba wszyscy- na pewno rodzice i dziadkowie, myślę, że wielu najmłodszych też go kojarzy! A jeśli nie, to jest okazja, by to nadrobić. Właśnie wydano kolejne tytuły z serii. Prezentują się pięknie- twarda oprawa, duży, kwadratowy format, spore, charakterystyczne ilustracje, duży tekst, co pozwala na samodzielne czytanie przez początkującego czytelnika, albo ułatwia głośną lekturę dziadkom 😉.

Kategoria wiekowa: 0-6
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda




Seria "Elmer" David McKee, Wyd. Papilon 2018



Elmer, jedyny na świecie słoń w kratkę ma najbardziej cętkowanego, najbardziej pasiastego, najwyższego i najdłuższego przyjaciela! Chcecie ich wszystkich poznać? Sięgnijcie po książeczkę "Przyjaciele Elmera".

A może Wasze dzieci chciałyby sprawdzić jaka jest dzisiaj pogoda u Elmera? Czy słońce, czy deszcz, ten kolorowy słonik zawsze ma głowę pełną pomysłów. Zobaczcie sami w "Elmerze i pogodzie".

A czy Wy w ogóle wiecie co porabia całymi dniami słoń w kratkę? Ach, lepiej sprawdźcie tytuł "Dzień Elmera".

A jaki jest ulubiony kolor naszego głównego bohatera? A Twój? A Twojego brzdąca? Podziwiajcie kolory i uczcie się ich nazw, czytając "Elmera i kolory".


Powyższe tytuły dostępne są w kartonowym wydaniu o wymiarach 20cm x 20cm, w sam raz, by maluszek mógł samodzielnie przewracać strony. Krótkie teksty, atrakcyjne, kolorowe ilustracje- dzieci na całym świecie kochają Elmera!

Po takiej lekturze, na pewno sny będą kolorowe... 💤

Kategoria wiekowa: 0-2
Ilość stron: 16
Oprawa: twarda



"Bajki na dobranoc. Basia" Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Wyd. Egmont 2018



Kolejny tytuł z serii, którą doskonale znają współczesne przedszkolaki. Tym razem to zbiór krótkich opowiadań na dobranoc do czytania każdego dnia (... albo nocy...).

Franek, młodszy brat Basi, nie lubi zasypiać. Każdego wieczoru, akurat o tej porze dnia bawił się najlepiej! Mama prosiła, by się kładł, Tata zachęcał, że położy się z nim, Dziadek wspierał, że maluchowi uda się zasnąć, Babcia subtelnie dyrygowała najmłodszym, Janek próbował go przekupić... Wszystko na nic! Aż w końcu przybiegła Basia i opowiedziała bratu bajkę.

"A kiedy skończyła, okazało się, że Franek śpi. I teraz już każdy w rodzinie Basi wiedział, co jest najlepszym sposobem na usypianie: bajki na dobranoc!"



Książka ta stanowi zbiór bajek na dobranoc dla Franka autorstwa samej Basi, Dziadka, Babci, Mamy, Taty oraz Janka, łącznie 24 opowieści. Zabawne, pouczające, będące wspomnieniami, łączące prawdę z fikcją, barwne, ciepłe...

Ciekawe, czy basiowe bajki ułatwią zasypianie i Waszym pociechom...?

Książeczkę, jak zwykle uzupełniają charakterystyczne ilustracje Marianny Oklejak.



Kategoria wiekowa: 2-7
Ilość stron: 168
Oprawa: flexi



"Klasyka dla smyka" Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Wyd. Papilon 2018




Od czasu do czasu (a nawet częściej!), warto postawić na klasykę. Kultowe wiersze, takie jak "O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci", "Ptasie radio", "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski", "Okulary", "Dyzio Marzyciel", "Kaczka Dziwaczka" i inne autorstwa Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy to element dzieciństwa! Każde dziecko musi je znać! Nie wyobrażam sobie, by było inaczej.


Ci najmłodsi z najmłodszych mogą samodzielnie przewracać tekturowe strony i oglądać ilustracje dzięki atrakcyjnemu wydaniu Papilon-u. Ot, "Klasyka dla smyka"- jak sam mówi tytuł 😊...

Kategoria wiekowa: 0+
Ilość stron: 32
Oprawa: twarda



A jakich rytuałów przed snem potrzebują Wasze dzieci? 💤

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...