piątek, listopada 09, 2018

NIEZWYKŁE OSOBOWOŚCI...


Jak to jest, że niektórzy z nas odnoszą sukces, a inni ciągle tkwią w miejscu? Skąd ludzie czerpią motywację, siłę walki, wolę działania, dokonują niemożliwego, przekraczają własne granice wytrzymałości...? A może każdy z nas jest w stanie tego dokonać, musi się "tylko" znaleźć w odpowiednim czasie i miejscu...?


Zebrałam trzy fascynujące tytuły w temacie niezwykłych osobowości.


"Notes młodej pisarki" Ewa Nowak, Wyd. Egmont 2018

Moim marzeniem- jednym z wielu- jest napisanie książki dla dzieci. Nie byle jakiej oczywiście- musi być ciekawa, zabawna i wartościowa. Mam już jakieś szkice, i mam też problem z wiarą w siebie. Utknęłam w martwym punkcie i od prawie roku nic nie robię, by ruszyć dalej... Dlatego "Notes młodej pisarki" przeczytałam jednym tchem, choć młodą pisarką to już nigdy nie będę...

Tak się czasem zastanawiam- niby Polacy książek nie czytają, ale wielu bierze się za ich pisanie! Jak celebryci, blogerzy, politycy... Wszyscy oni, powinni najpierw przeczytać poradnik Ewy Nowak!


Cenię sobie autorkę "Notesu..."- jako pisarkę powieści młodzieżowych, i jako pedagoga. Nie spodziewałam się jednak, że poradnik pisania dla nastolatek będzie rzeczywiście konstruktywny. A jest genialny! Napisany z humorem, lekkością, pełen kreatywnych ćwiczeń na wyobraźnię, wskazówek, jak i pisarskich tajników i trików. Uważam, że korzystać mogą z niego wszyscy- niekoniecznie trzeba być młodą, zapowiadającą się pisarką- można być i 70-latką, ba!, nawet mężczyzną czy chłopakiem!

Dzięki tej książce poznacie przepis na dobrą powieść, arcyważny i poważny Dekalog Przyszłej Pisarki/ Przyszłego Pisarza, dowiecie się, skąd brać pomysły na powieść, jak sobie radzić z twórczą blokadą i kryzysami, jakie są typy bohaterów literackich, jak dobierać do nich imiona, jaki powinien być główny bohater, od jakiego miejsca zacząć opowiadać historię, przeżyjecie konflikt wartości, nauczycie się jak napisać "rybkę" (i dowiecie się czym ona jest...), jak pisać porywające dialogi,
pierwsze zdanie i zakończenie powieści, jak dobrać tytuł, dobierzecie narratora..., och, od Ewy Nowak można się wiele nauczyć!


Porady uzupełnia ciekawa oprawa graficzna, ilustracje z elementami komiksu, zapach farby drukarskiej...

To świetna, wartościowa książka! Polecam wszystkim niespełnionym jeszcze pisarzom...

Kategoria wiekowa: 13+
Ilość stron:
208
Oprawa:
zintegrowana
"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 2" Francesca Cavallo, Elena Favilli, Wyd. Debit 2018

Miliony dorosłych kobiet oraz młodych dziewcząt zachwyciło się "Opowieściami na dobranoc dla młodych buntowniczek", o których pisałam tutaj. Czytamy je w momentach kryzysu, by dodać sobie odwagi i przezwyciężyć trudności. Sięgamy po nie w chwilach sukcesu, by choć troszkę zbliżyć się do bohaterek książki. Opowiadamy je sobie przed zaśnięciem, jak i głośno o nich wspominamy w towarzystwie. Nie raz zdarzyło mi się wspomagać ich historiami podczas prowadzenia lekcji. Kupuję na prezent, polecam Koleżankom i ich Córkom. Wraz ze swoimi Pociechami, jak i sama, czytamy i przeglądamy ilustracje.

To cudownie, że pojawiła się druga część tytułu! Poznajemy biografię stu kolejnych niezwykłych kobiet z całego świata, między innymi: Wisławy Szymborskiej, Agathy Christie, Angeli Merkel, Beyonce, J. K. Rowling, Madonny, Oprah Winfrey, Safony, Walentyny Tierieszkowej i innych, mniej nam znanych, ale równie niesamowitych, wartych odkrycia żeńskich postaci.Na końcu książki, podobnie jak w pierwszym tomie, jest miejsce na spisanie własnej historii- swojej biografii, a może bliskiej nam kobiety- mamy, babci, sąsiadki, przyjaciółki, znajomej... Każda z nas jest przecież inna, i każda z nas może kogoś inspirować, zadziwiać, pomagać, wspierać, zmieniać, fascynować...!

Na ostatnich stronach wydania, pojawił się również- i to jest novum- słowniczek trudnych pojęć, które wystąpiły w książce, np. "energia punktu zerowego", "krępowanie stóp" czy "perkal".

Absolutnie nadzwyczajne są ilustracje wzbogacające same opowieści. Bez tych fenomenalnych obrazów, ta książka nie robiłaby takiego ogromnego wrażenia! Ilustracje te, to dzieło sztuki stworzone przez pięćdziesiąt niezwykle utalentowanych kobiet z całego świata, także z Polski!


Jeśli macie w swojej domowej biblioteczce część pierwszą "Opowieści na dobranoc...", pewnie nie muszę Was namawiać na kolejny tom- wystarczy, że już wiecie, że został wydany. Teraz pędem do księgarni! Jeśli jakimś cudem (choć, nie mam pojęcia, gdzie się uchowaliście!), jeszcze nie słyszeliście i nie macie tego tytułu- zaoszczędźcie sobie czasu i pieniędzy i od razu zamówcie pakiet jednej i drugiej książki...

P.S.
Lektura do delektowania się w nieograniczonym czasie...


Kategoria wiekowa: 6+
Ilość stron:
212
Oprawa:
twarda"Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania" David Long, Kerry Hyndman, Wyd. Literackie 2018

"Poszukiwanie przygód zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Niewiele opowieści o przetrwaniu może dorównać prawdziwym relacjom przedstawionym w tej książce. Czasem ich bohaterowie świadomie podejmowali ryzyko, a nieraz mieli po prostu wielkiego pecha. W obu przypadkach opisani tu mężczyźni, kobiety i dzieci musieli walczyć z żywiołami: na morzu, w powietrzu i w przerażających sytuacjach na ziemi.
       Jak odkryjesz podczas lektury, ludzie ci, żeby przetrwać, musieli znaleźć w sobie zadziwiającą siłę, wytrzymałość i wiarę we własne możliwości. Nie wszyscy wyszli z przeprawy bez szwanku, kilkoro całkiem poważnie ucierpiało, ale ich historie są niezwykle ciekawe, mądre, inspirujące i choć trudno w to uwierzyć- prawdziwe."To książka adresowana do dzieci i młodzieży, ale sama nie mogłam się od niej oderwać! Opowiadane historie wywołują dreszczyk, przyspieszają puls, sprawiają, że się pocisz, oczy śledzą litery jak szalone, a uszy nie słyszą nic, co się dzieje dookoła. Biorąc do ręki "Niepokonanych", wpadasz w czeluść, pełną niebezpieczeństw. I nie uratuje Cię nic, poza ostatnią stroną i końcem lektury. Bo tylko wówczas, wiesz, że dalej nie czeka Cię już nic... Pozostaje literacki kac, z którym musisz sobie jakoś poradzić...

17-letnia dziewczyna przeżyła katastrofę samolotu i przetrwała samotnie w tropikalnym lesie kilka tygodni. Australijski geolog, który wyruszył na niebezpieczną badawczą wyprawę po Antarktydzie wraz z 20 osobową załogą, nie spodziewał się, co go czeka i że przeżyje on jeden. 23-letnia żeglarka podczas sztormu na Pacyfiku straciła swojego narzeczonego, była nieprzytomna ponad dobę, a później przez kilka tygodni pokonała samotnie ponad dwa i pół tysiąca kilometrów. Pewien ultramaratończyk, podczas najtrudniejszego i najniebezpieczniejszego Maratonu Piasków, biegnącego przez Saharę (trasa 250km!), przeżył burzę piaskową, podczas której zboczył z drogi. Zdany tylko na siebie, by przeżyć, był zmuszony pić swój mocz,krew nietoperzy i rosę. Z wycieńczenia, próbował popełnić samobójstwo, ale przeżył, co przywróciło mu wiarę we własną siłę. Po kilkunastu dniach, jego koszmar się skończył.


Aż trudno uwierzyć 23 opisane tu historie zdarzyły się naprawdę. Ewidentnie mamy tu potwierdzenie tezy, że życie pisze najciekawsze scenariusze.

Książka została pięknie wydana, okraszona cudownymi ilustracjami. Och, jaka jestem zachwycona!

Kategoria wiekowa: 10+
Ilość stron:
200
Oprawa:
twarda


Który tytuł Was zafascynował?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...