środa, lutego 11, 2015

WYBIERAMY ŁÓŻKO DZIECIĘCE


Już po raz trzeci  w ciągu 4 lat będziemy zmieniać łóżeczka dziecięce. Zdziwiliście się, że robiliśmy to już tyle razy?

Pierwsze łóżeczko, typowo niemowlęce wybieraliśmy tuż przed narodzinami Rysia. Wśród mnóstwa ofert, ostatecznie zdecydowaliśmy się na najprostszy mebel bez  "bajerów", które okazał się wystarczający do naszych potrzeb:


Rysio spał w tym łóżeczku prawie 2 lata. Przed pojawieniem się na świecie Zuzi, i przy okazji remontu pokoju dziecięcego, wspólnie z Synkiem wyszukaliśmy łóżeczka dla starszych dzieci, a to niemowlęce przygotowaliśmy dla Córki. I drugie łóżko Syna było proste. A ponieważ Dzieciaki mają wspólny pokój, zwracaliśmy między innymi uwagę, by meble do siebie pasowały.
Teraz, i powoli mała Zuzanna wyrasta z niemowlęcego "wyrka" (wyro- to w gwarze poznańskiej łóżko ;)  ). Chciałaby ona tak jak brat swobodnie z niego wychodzić i pozbyć się wysokich barierek. Niestety nie mamy więcej pokoi (sami z Mężem śpimy w salonie), a pokoik Dzieciaków ma zaledwie 10 metrów. Jeśli wymienimy łóżeczko niemowlęce na większe, zrobi się jeszcze mniej miejsca i przyszłościowo będzie problem z wstawieniem biurka. Myślimy więc o łóżku piętrowym.

Osobiście całe swoje dzieciństwo o takim właśnie marzyłam. Byłam przeszczęśliwa, kiedy na obozach i koloniach mogłam na takim spać- nie ważne, czy na dole czy na górze :) Chociaż wtedy były to raczej prycze...
Czasy tak bardzo się nie zmieniły- dzieciaki nadal mają radochę móc śnić wysoko pod samym sufitem, bądź mając nad sobą towarzysza ;)

Ofert łóżek piętrowych jest mnóstwo. Są i takie ze zjeżdżalnią, i z drabinką. Kolorowe i bajkowe oraz klasyczne. Drewniane i metalowe, czy z jeszcze innych tworzyw. Są nawet i takie 3-osobowe. I co tu wybrać?

Obojętnie jakie łóżeczko wybieramy- niemowlęce, dla starszego dziecka, ale pojedyncze, czy piętrowe- zawsze powinniśmy kierować się przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Łóżeczko musi być solidne i stabilne. Najlepiej, by było drewniane. Farby i lakiery, które je pokrywają muszą posiadać atest! Zwróćmy również uwagę, czy z desek nie wystają drzazgi, zadziory, śrubki itp. Kontakt z takim miejscem mógłby się źle skończyć dla malucha.  Warto potrząsnąć meblem i sprawdzić, czy każdy element stelaża jest stabilny. Dzieciaki uwielbiają skakać po łóżku, musimy więc mieć pewność, że w takim momencie nic się nie wydarzy. Równie ważne jest brak ostrych kątów.

Łóżeczko dla młodszych dzieci powinno mieć szczebelki ochronne. Jedne modele posiadają je wysokie, inne niższe, są też i deski na całej długości mebla, jak i tylko do połowy czy 3/4 długości- taka możliwość daje dziecku swobodę samodzielnego wchodzenie i wychodzenia. Bardzo istotne jest, by szczebelki były na tyle blisko siebie, by między nimi nie zmieściła się główka malca! Rzadko, ale jednak są takie modele, w których szczebelki są opuszczane lub całkowicie odkręcane.

W łóżeczkach niemowlęcych, dno powinno być regulowane- dwie wysokości wystarczą.

Jeśli chodzi o wymiary łóżka, wszystko zależy od potrzeb. Niemowlętom starczy 60cm x120cm, kilkulatki będą się czuły komfortowo na przestrzeni 70 cm x 140cm. Dla starszych dzieci lepiej już wybrać "dorosłe" wymiary powierzchni spania, np. 80-90cm x 200cm. Przy wyborze zwróćmy również uwagę na standardowe wymiary materacy, byśmy później nie musieli wykonywać go na zamówienie, co zdecydowanie zwiększy koszty.

Uwielbiam otaczać się pięknymi przedmiotami, ale bezpieczeństwo jest jednak dla mnie priorytetem. Dlatego o designie wspominam na końcu. Łóżka dziecięce są coraz bardziej fantazyjne- kolorowe, o różnych kształtach i funkcjach nie tylko spania.
Niestety w 10 metrowym pokoju się nie zmieszczą. Dlatego też znowu stawiam na klasykę. Tylko, że tradycyjne łóżko piętrowe dla moich Szkrabów jakoś mnie nie przekonuje. Natknęłam się jednak na łóżko parterowe, z którego wysuwa się dodatkowe posłanie:


Jest proste, delikatne, ładne i praktyczne, ponieważ zawiera szuflady na pościel. Wydaje się idealne, a dodatkowo jest dostępne w różnych kolorach. Znalazłam je na stronie polskiego producenta http://kdcmeble.com/pl/lozka-dla-dzieci/ W ofercie jest tam dużo więcej modeli łóżeczek dla dzieci- pojedynczych oraz piętrowych.

Ach, trudny to jest wybór... Na szczęście Rysio i Zuzka są pomysłem zachwyceni, dobrze więc, że chociaż jeden problem z głowy ;)

9 komentarzy:

 1. Ciekawy artykuł, przekrojowy i treściwy, polecam

  OdpowiedzUsuń
 2. Podczas wybierania odpowiedniego łóżeczka dla dziecka należy zwracać szczególną uwagę na to, by mebel spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa. U pokoju mojego synka świetnie sprawdza się zabudowane łóżeczko białe z szufladą, które wyposażone jest w stabilne szczebelki zapewniające 100% bezpieczeństwo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do pokoju dziecięcego idealne są łóżka piętrowe. Oczywiście ważne jest aby na każdym poziomie był położony materac z pianki poliuretanowej. Moim zdaniem najlepsze materace, ponieważ idealnie dostosowują się do pozycji, w której śpią dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobne łóżko znajduje się w pokoju moich dziewczynek <3 całe białe ramy i do tego pościel pony w kolorowe, magiczne kucyki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Łóżko piętrowe, lub jak preferujesz parterowe z dodatkowym posłaniem to genialne rozwiązania do dziecięcego pokoju :) Świetna oszczędność miejsca, które można wykorzystać na przykład na ustawienie praktycznej komody, lub komfortowego biurka, których również nie powinno zabraknąć w królestwie naszych pociech :)

  OdpowiedzUsuń
 6. super łóżeczka! właśnie takich porad szukałam, bo stoję przed wyborem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...