poniedziałek, lutego 09, 2015

"JAK ZAŁOŻYĆ I ROZWINĄĆ WŁASNĄ FIRMĘ?", K. Zachariasz, Wyd. Edgard (Samo Sedno) 2013


Od kilku miesięcy rozmawiam z kobietami, które po urodzeniu dziecka zdecydowały się założyć własną firmę. Publikacje tych wywiadów cieszą się na blogu popularnością, co świadczy o tym, że interesujecie się tematem. Zastanawiacie się właśnie nad założeniem własnej działalności gospodarczej? A może jesteście w trakcie jej rozkręcania? A może... może kibicujecie biznesmamom, a gdzieś skrycie marzycie o zmianie sytuacji zawodowej? Być dla siebie "panem i władcą" to jest coś, prawda? Czas więc zacząć rozszerzać "Projekt biznesMAMA" o biznesową literaturę! Nie stricte fachową, lecz typowo poradnikową- prostą w przekazie i zrozumieniu, praktyczną. 

Moją pierwszą książką o "robieniu kariery" był ostatnio "Networking..." , ale właściwie powinnam zacząć od tej, o której dzisiaj piszę- "Jak założyć i rozwinąć własną firmę?". Powinien to być krok pierwszy dla tych, którzy zaczynają myśleć o byciu przedsiębiorcą, ale jeszcze nigdy nim nie byli i nie wiedzą, jak ugryźć temat. W tej publikacji zawarto tak naprawdę wszystko co trzeba wiedzieć na początku- w fazie orientacji. Od czego zacząć, gdzie się udać, skąd wziąć pieniądze, jakie są regulacje prawne, czy reklama jest potrzebna itp. - jest mnóstwo wątpliwości, które rodzą się na początku biznesowej drogi, a raczej jeszcze przed startem. Poza tym, wokół biznesu i ludzi z nim związanych, krąży mnóstwo mitów, w które wierzymy. Na przykład: by osiągnąć sukces, potrzebny jest łut szczęścia. Chyba raczej trzeba trafić z pomysłem- nie zwalajmy winy na szczęście i nieszczęście! Inny mit- każdy może być właścicielem firmy (hasło reklamowe Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości). A prawda jest niestety taka, że trzeba mieć odpowiednie cechy osobowości. Kolejny nieprawdziwy sąd- przedsiębiorca nie musi nic robić. Ludzie pracują za niego, a on tylko liczy pieniądze. A tymczasem jak podaje Fundacja Kronenberga i Microfinance Centre:
43% właścicieli firm nie bierze urlopu wypoczynkowego,
28% pracuje codziennie dłużej niż 8 godzin,
15% wykorzystuje od 2 do 4 tygodni urlopu.

Nadal chcesz założyć swój biznes? Jeśli powyższe prawdy Cię nie przeraziły, to dobrze :)

Z książki "Jak założyć i rozwinąć własną firmę?"dowiesz się jeszcze między innymi po co robi się biznesplan i jak go przygotować, w jakiś formach prawnych firmy możesz wybierać, na jaką formę opodatkowania się zdecydować, jak wyglądają składki ZUS, jeśli masz zamiar zatrudnić pracowników- jakie istnieją z nimi umowy, jakie są obecne możliwości wsparcia dla przedsiębiorców, jak zarejestrować, ale też i jak zlikwidować firmę. Po szczegółowy spis treści odsyłam tutaj - bo tematów tu zawartych jest mnóstwo.

Warto podkreślić, że wszystko co zostało tu napisane odnosi się wyłącznie do polskich realiów. Autorka- dziennikarka ekonomiczna "Gazety Wyborczej" oraz Wyborczej.biz, opiera się na polskich przepisach prawnych, przeprowadzonych badaniach rynkowych oraz na doświadczeniach właścicieli, którzy osiągnęli spory sukces.

Musicie też zdawać sobie sprawę, że jeśli poważnie myślicie o biznesie, nie będzie to Wasza jedyna książka o robieniu kariery. Prędzej czy później staniecie przed koniecznością sięgnięcia po literaturę fachową, teksty urzędowe, jak i wzięcia udziału w jakimś szkoleniu. Tajemnicą sukcesu jest bowiem ciągły rozwój...

10 komentarzy:

 1. Dziękuję za namiar na dobrą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po co od razu zakładać? Lepiej bezpiecznie sprawdzić pomysł na firmę :) na www.popracujemy.pl www.facebook.com/popracujemy Bez kosztów wstępnych, bez ryzyka i ze składkami na ZUS proporcjonalnymi do wpływów.... Zapraszamy

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze można tez rozważyć kupno spółki choć wydaje mi się, że lepiej na początku założyć jednak firmę i trochę się "poduczyc" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za propozycję! :) Chętnie dowiem się więcej. Jestem początkującym przedsiębiorcą, który dopiero co zaczął ogarniać takie rzeczy jak wystawianie faktur. Na szczęście sprawy rachunkowe rozlicza dla mnie biuro rachunkowe online.

  OdpowiedzUsuń
 5. Założenie firmy to bardzo długa i męcząca procedura, ale osobiście na swoim przykładzie muszę stwierdzić, że się opłaca, pomimo ciężkich początków ;) Oczywiście warto na początku sporządzić biznes plan i opłacalność danego projektu inwestycyjnego, bez tego ani rusz ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnym sposobem dla osób pragnących prowadzić własną firmę jest dofinansowanie :) Nie dość, że pozwala na zaoszczędzenie środków pieniężnych, a raczej przeznaczenie ich na inny cel w przedsiębiorstwie to pozwala zrealizować marzenie wielu osób o prowadzeniu działalności :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Równie ważne jest również budowanie pozytywnego wizerunku. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest w ostatnim czasie employer branding Agencja z wyspecjalizowanymi pracownikami pomaga budować pozytywny wizerunek dzięki czemu zwiększa się zainteresowanie oraz zyski przedsiębiorstwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mania, dziękuję. Nie wiedziałam nic o istnieniu czegoś takiego jak employer branding, a to może być rzeczywiście pomocne i ważne dla wielu początkujących przedsiębiorców.

   Usuń
 8. Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Korzystałem z podobnych tytułów gdy priorytetem stało się dla mnie założenie firmy w Niemczech :) Rynek zachodni zawsze dawał dużo więcej możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oooo taka książka to fajna sprawa jeśli chodzi o początki działalności gospodarczej. Najgorsza jest papierologia, ale czego się robi dla lepszej przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...