poniedziałek, lipca 02, 2018

"JACEK I AGATKA" Wanda Chotomska, Wyd. Wilga 2018


W czasach kiedy telewizor w domu był luksusem, w telewizji był tylko jeden kanał, a ekran pokazywał czarno- biały obraz
, powstała
kultowa polska dobranocka pt. "Jacek i Agatka".

Jacek i Agatka to urocze pacynki, których "matką" jest wybitna pisarka Wanda Chotomska (autorka), a "ojcem" Adam Kilian (ilustrator). Ta dwójka małych bohaterów nie tylko umilała wieczór dzieciom, ale także opowiadała im o tym, co ważne i czym warto kierować się w życiu. Rodzeństwu towarzyszyła sąsiadka z bloku- pani Zosia, która zazwyczaj musiała rozstrzygać dziecięce konflikty.

Co ciekawe, widzowie byli tak zachwyceni pacynkami, że Chotomską zapraszano na spotkania z młodymi czytelnikami w całej Polsce. "Na jednym z takich spotkań, w szpitalu, autorka wysłuchała prośby małego pacjenta, który powiedział, że chciałby, aby powstała jakaś specjalna nagroda, którą dzieci mogłyby podziękować za pomoc lekarzom. I tak powstał pomysł Orderu Uśmiechu", a Wanda Chotomska została jedną z pierwszych osób utytułowanych tym niezwykłym odznaczeniem.

Kilka tygodni temu "Jacka i Agatkę" po raz pierwszy wydano w wersji papierowej! Cieszą się dziadkowie, bo z sentymentem mogą powrócić do czasów swojego dzieciństwa i opowiedzieć o nim swoim wnukom. Cieszą się i maluchy, ponieważ dowiadują się, że babcia i dziadek byli dziećmi 😯, mogą poznać bajkę z ich epoki, a poza tym, czytają i słuchają przygód psotnego Jacka i poukładanej Agatki.Lektura zaczyna się od podróży bociana, dalej znalazła się opowieść o kocie w kaloszach, później o Karolince, która nie wymawia R, o fryzurach dudków, chrabąszczu z wystawy zwierząt, mądrej wersji  baśni "Jaś i Małgosia" i o paru innych ciekawych historiach. Na samym końcu wydania, zamieszczono nie lada gratkę dla fanów kultowej dobranocki, a mianowicie wspomnienia córki Wandy Chotomskiej oraz samego Adama Kiliana o "Jacku i Agatce".


Moje Dzieciaki od razu zaciekawiły się perypetiami tej pacynkowej dwójki. Mogę więc szczerze oznajmić Wam, że kultowa bajka jest ponadczasowa! Nie ma znaczenia, czy były to lata 60' i 70' XX wieku, czy jest to 2018 rok- najmłodsi doceniają to, co wartościowe! 👍


Kategoria wiekowa: 3+
Ilość stron:
96
Oprawa:
twarda

1 komentarz:

Dziękuję za każdą opinię :) Twoje zdanie na ten temat jest dla mnie niezwykle ważne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...